Тексти

Музика зі сміття: як відбувається екологічне виробництво платівок

Юрій Береза

Раптово перетнулися два світи.

У першому світі піклування про навколишнє середовище — тренд. Люди приходять у кав’ярні з багаторазовими чашками. Перестають використовувати пластикові пакети й купують екоторби чи авоськи, сортують сміття. Юна екоактивістка Ґрета Тунберґ стає людиною року за версією журналу Time. Це реальний світ.

Компанія Nielsen SoundScan, що займається складанням статистики продажі музики, у проміжному звіті минулого року зазначила, що у 2019-у платівки принесуть набагато більше грошей, ніж компакт-диски. Підсумковий звіт ще не опублікували, але немає сумнівів, що так воно і сталося.

Що поганого в прослуховуванні музики на програвачі? Краса фізичного носія, гіпнотичні оберти платівки, тріск, ламповий звук — ось це все. Звісно, за цим рідко задумуються, якої шкоди любов до вінілу завдає екології.

З точки зору захисту навколишнього середовища, виробники й поціновувачі платівок із величезними колекціями стають у певному сенсі лиходіями. Вся справа в полівінілхлориді — матеріалі, з якого виробляються платівки.

По-перше, він не розкладається природним чином. По-друге, повторна переробка полівінілхлориду вимагає обережності. По-третє, в його складі є хлор, свинець, кадмій та інші отруйні елементи, які потрапляють в атмосферу, якщо їх неправильно переробляти.

В ідеалі, заради добробуту планети усі колекціонери вінілу мають більше ніколи не купувати платівки. Але, на щастя для них, індустрія почала замислюватися над тим, як не шкодити навколишньому середовищу. Наведемо кілька прикладів.

Пакування

Почнемо з поліграфії. Подвійна обгортка, конверти, буклети — на це йде чимало паперової маси, тобто дерев.

Британські поп-рокери The 1975 у лютому наступного року випустять альбом Notes on a Conditional Form. До слова, він починається з треку, який був записаний разом із Ґретою Тунберґ.

На сайті культового магазину платівок Rough Trade в попередньому замовленні говориться, що все пакування зроблено зі стовідсотково переробленого паперу. Спасибі, що не сприяли вирубці чергової посадки, The 1975.

Але про екологічність платівок нічого не сказано. Втім, про декілька цікавих рішень ми вам розповімо.

Платівки

Минулого року австралійська компанія Sydney Water, яка займається доставкою питної води, провела серію івентів. На пляжі могли прийти всі охочі, щоб допомогти прибрати пластикові пляшки.

Але використовували зібране сміття нетривіальним способом — перемелювали його в стружку, з якої на місці за допомогою пресу робили платівки. Виглядало це так.

А в 2019-му британський поп-фолк виконавець Нік Малві випустив на десятидюймовій платівці новий сингл In the Anthropocene. Малві разом із пивоварнею Sharp’s Brewery і інді-лейблом Tangible Formats видав його на платівці, також зробленій з океанського пластика.

Тільки в оформленні релізу Малві пішов ще далі. Художник Веслі Вульф своїми руками розклав усередині пластинок реальне сміття, яке зібрали у воді. Наклад налічував всього 105 примірників, які розібрали за 4 години. Вартість кожної платівки — 28 фунтів. Усі кошти з продажу пішли на рахунки організації Surfers Against Sewage.

Виробництво

У екологічному виробництві платівок теж намітився прогрес.

Наприклад, відносно новий прес Warm Tone, який придумали в 2017 році. Він не тільки друкує платівки набагато швидше за звичайний прес, а й працює на електриці замість парового котла. Різниці в енергопостачанні немає, зате водний ресурс не витрачається.

Подивитися, як працює Warm Tone, можна тут:

Нідерландська компанія Green Records пішла далі. Вони повністю поміняли технологію виробництва і відійшли від традиційного пресу. Їхній метод — заливати пластик прямо на залізну матрицю, на якій записаний альбом. Кажуть, так набагато краще — матеріал ллється прямо по канавках матриці, що дає менше звукових неточностей при перенесенні та кращий відбиток. А найголовніше — енерговитратність процесу знижується на 60–70%.

Піклування про навколишнє середовище

Музикантка і токсикологиня за освітою Jayda G на лейблі Ninja Tune випустила альбом Significant Changes. На заднику платівки написано, що упаковка вуглецево-нейтральна. 

Офіційний прес-реліз говорить, що продажі альбомів компенсують викиди вуглецю у місцях, де його дуже багато. Кошти з продажів пішли на створення станції з очищення води в штаті Одіша, Індія. Місцеві жителі довгий час традиційно кип’ятили воду на відкритому вогні, щоб очистити її й зробити придатною для пиття.

На початку минулого десятиліття Pink Floyd і Coldplay майже одночасно провели ідентичні акції на честь виходу компіляції Echoes і альбому A Rush Of Blood To The Head відповідно. Pink Floyd висадили чотири ліси, а Coldplay — 10 000 мангових дерев. Дерева Pink Floyd ростуть і цвітуть, а манго Coldplay в 2006 році загинули через посуху.

Експертна думка

Андрій Смирнов, власник вінілового лейблу AbySho Music, вважає, що екологічні ініціативи для вінілу — це добре, але вони можуть значно погіршити звучання:

Найчистіший звук дають платівки з так званого virgin vinyl, тобто з гранул, які не містять ніяких домішок, зокрема матеріалів, що залишилися від виробництва самих платівок (обрізки після пресування, наприклад). Я не дуже добре знаюся на хімії, але для платівок використовується особливий склад пластика, який лише частково збігається з формулою пластика для пляшок. Можна, звичайно, презерватив робити з поліетилену, або пробку для вина з паперу. Але це різні властивості матеріалу для вузько визначених цілей.

— Андрій Смірнов

Місця, у яких Андрій друкує платівки, не мають екологічних рішень для вінілів, зате пропонують їх у оформленні:

Я зустрічав на заводах «зелені» пропозиції. Але всі вони стосувалися лише паперової частини релізу. Навіть «яблука» (круглі паперові наліпки на платівки, — прим. ред.) друкують на переробленому папері.

— Андрій Смірнов

Висновок

Повільними кроками виробництво вінілу заходить в екологічніший формат: платівки створюють із матеріалів, які можна безпечно переробити, а оформлення роблять з паперу, що вже був у вжитку. 

Так, перед цією сферою стоїть багать завдань, які треба вирішити. Наприклад, як не витрачати багато енергії на виробництві, щоб не перенапружувати електромережі? Або: де знайти матеріал, схожий на полівінілхлорид, щоб вийшов не тільки екологічно чистий вініл, а ще й кришталево чисто звук на ньому?

Перші спроби зробити щось, що забруднює екологію менше, вже вселяють оптимізм. Звісно, вони не змінили все й назавжди, але показують, що це можливо. Складно, але втілити можна. Тому хто знає, чи не зробить хтось найближчим часом платівку з чистим звуком із картопляних лушпайок?

Читайте також, як зірки перераховують мільйони доларів на допомогу через пожежі в Австралії.