ліричний герой Кровосток

Тексти

Чому герой пісень «Кровостока» псує всім життя, а нам це подобається

Женя Руденко

У світі культури є багато питань без відповідей. І одне з них — як учасникам «Кровостока» вдалося настільки романтизувати жахливого ліричного героя, що мимохіть кайфуєш і насолоджуєшся елегантністю поезії? Його життя — суцільний треш, і мало хто зі слухачів хоче ототожнювати себе з цим персонажем, шукати паралелі з реальним життям. Але концерти гурту проходять з аншлагом. У чому секрет привабливості подібної лірики?

Ми вирішили дослідити риси характеру ліричного героя текстів гурту «Кровосток», який незабаром виступить у Києві. Не просто дослідити, а зрозуміти його характер через відомих культурних персонажів, адже саме культурна подібність сприяє ближчому знайомству.

Ахіллес

А х*ли мне Вача? Я этого мудела Вачу от говна не отличаю
Если у него есть вопросы какие — пусть подъезжает, я его раскачаю

Головний персонаж не знає страху. Це справжня реінкарнація лицаря Вільяма «Хоробре серце» Воллеса чи майже невразливого Ахіллеса. Скільки б не було противників, якою б серйозною не була облога, він все одно туди прорветься, щоб помститися за друга.

Стою за гаражами в аляске, прижали к стене
Но греет на кармане полоска острой стали
Короче приближаться стали ко мне

Але персонаж не підпадає під визначення з мемів «слабоумие и отвага». Герой не кидається з пістолетом на танк, а проявляє непохитність власних парадигм та стійкість духу.

Конкретного плана Б у меня нету, он на х*й и не нужен
План Б универсальный — адреналин, пох*изм и оружие

Епікур

**ля (секс) интересней работы
Чтение продуктивней рвоты
Танцы завлекательнее конституции
Фрилав дешевле проституции

Аналізуючи життєві обставини головного героя, можна зробити висновок, що в його оточенні не дуже багато представників інтелігенції, професури, вчених. Але це не заважає персонажу стріляти афоризмами, наче давноьгрецькі філософи, та ділитися мудрістю.

Його постулат «Простые слова» за ідейною значимістю можна ставити на одну полицю з роботами таких визначних філософів, як Ніцше або Шопенгауер. Але, на відміну від вищезгаданих мислителів, ліричний герой не впадає в пафосні екзистенційні роздуми. У його словах немає води — лише мудрість без прикрас.

Порно заставляет нас стричь муде и соблюдать гигиену
Мир без порно — огненная геенна

Локі

Проще надо относиться к делам нашим, без запар
Это ж просто не те лоси, не расходуйте зря пар
Я на неделе всё поправлю, я на неделе вальну тех
Тропинка моя вихляет, но выводит туда, где успех

В епоху діджитал-стресу, коли кожен другий вигорає від фільтр-кави, кожен третій п’є антидепресанти, а люди, які працюють по дві години на тиждень, виписують величезні тиради про свою важку роботу, ліричний герой «Кровостока» насмішкувато дивиться у дула двох пістолетів, згадуючи прекрасну молодість.

Я вспомнил вечер у реки
Шашлык, как Аньке дал на клык
Братишек с пивом
Б*я, мы умели отдохнуть красиво!

Героя не вибиває з колії чиясь знайдена вдома голова або приїзд розлюченого екс-партнера з в’язниці. Він завжди готовий до несподіваних поворотів життя. А фінал «Лобстер-Пиццы» має стати настільною книгою у боротьбі зі стресом. Принагідно пропонуємо всім менше паритися та більше тішитися.

Я проводить время интересно стараюсь
Пацаны говорят получается
Возражать лень, да я особо и не парюсь

Загадкова російська душа

Быть плохим заебись, мне лично нравится
Быть плохим значит быть, запоминай, красавица

Універсальною зброєю персонажа є правда, навіть якщо вона може йому зашкодити та призвести до конфлікту.

Цветы в вазе
Говно в унитазе
В окрошке квас
А я среди вас

А «Быть плохим» своєю щирістю більше походить на релігійний трактат, аніж на звичайний реп-трек. До всього, феномен загадкової російської душі розкривається на повну саме через тексти про «правильне» страждання.

Если горит твоя изба, значит всему твоему — пи*да
Если изба твоя горит, это прямо с тобою Бог говорит
Бог говорит: «Слышь, чувачок, ты вот, как-то, не очень ок»
Бог говорит: «Ау, братиш, делись поровнее и будь потише»

Казанова

Секс – это близость и секс – это даль
*бутся еноты, и *бался Стендаль
Но мы не еноты и Стендаль позади
На*й рутину – горизонт впереди

Секс — один з стовпів, на яких тримається «Кровосток». Цей процес висвітлюється в культурі ще з часів первісних людей, які залишили після себе сліди на стінах печер.

Герой не схожий на сексуально стурбованого підлітка. Хоча його думки також просякнуті мріями про близькість, він говорить про це показово байдуже, неначе знаючи, що скоро знову опиниться у ліжку з новою пасією.

Одной рукой обнимаю, другой дверь открываю
Падаем на пол в прихожей, она подо мной: «О, боже»
Я чувствую её запах, Ольга трогает меня за пах
Вот такой вот хэппи энд, прое*ались весь уикенд

Кайфарік

Не знаю как вы, а я жизнью вполне доволен
Нигде не работал, ниоткуда не был уволен

Однією з магнітних тем лірики «Кровостока» є гедонізм, якого прагне більшість дорослих людей, насолода від простих речей. Звичайно, жити, як живе герой у піснях гурту, не дуже хочеться. Але якщо відкинути деталі, то основна ідея у головного героя схожа на нашу — жити для задоволення.

Нравится мне еб*ться на пляже
Не нравится если хурма рот вяжет
Обожаю в настольный теннис играть
Ненавижу свои зубы терять

Коханець Фортуни

Я хочу сказать, что все достижимо и в чудо надо верить
Я был как вы, а щас гну ели, подтираюсь крупным зверем

Уся творчість гурту пронизана розповідями, як герою щастило рятуватись із практично безвихідних ситуацій. Хоча якби він не покладався на фортуну, а робив максимум задля власного спасіння без фарту, дискографія була би меншою.

Навіть у пісні «Биография» фінальне «все, приплыли» — це самовпевнена насмішка в обличчя смерті, яка вже втомилася приходити до нього в гості. Героя добрий десяток бандитів хотів би згодувати карасям, але персонаж вислизає, як шматок мила у тюремному душі перед неприємним конфузом.

Думай позитивно, стакан всегда наполовину полон, всегда
Чувствуй хорошее, плохого не существует, между «нет» и «да» выбор только «да»

Брюс Робертсон

Потом я дал Шомполу хавчик, водички и хмурого чек
И хуле, что он заложник, он кончита, но он человек

У злому і смертельно-небезпечному світі героя без доброти можна було б з’їхати з глузду. Адже доброта нагадує нам, що ми ще живі, а значить, можна і далі боротися, навіть якщо йдеш до Льоліка на вірну загибель (трек «Представьте»).

Ліричний герой, як Брюс Робертсон із фільму Filth («Багно»), — справляє враження не найприємнішого пана, але проявляє милосердя та навіть жертовність, коли цього вимагає ситуація.

А врагов лютых ебошить смертным боем, если залупаются
А так быть хорошим

Син маминої подруги

Black Label, много льда, деньги в чемоданах
Кубинские сигары, дела решили, подлечим раны
Иссык-кульский гашиш, итальянская кухня, двойной эспрессо
Шестовой стриптиз, прекрасный минет, снятие стресса

У героя все виходить. За що б він не брався — у фіналі пожинає плоди свого успіху. Подібному розкладу персонаж має завдячувати «індивідуальному підходу».

Навіть перед серйозними справами у героя піднесений настрій, почуття гумору нікуди не дівається, а посмішка освітлює йому шлях. Він схопив удачу за хвіст, він — Танос у Всесвіті, де немає «Месників». Він — серфер у бухті, де не можна впасти з дошки. Ось він, невразливий цинік, що, як тарган, виживе й після атомного вибуху. Цим і заворожує, сучий син.

Новая ксива, новая работа, новые колёса
Решаю вопросы, горы кокоса
Женился, крышуем банки
Сидим в особняке на Таганке

В історії людства практично немає однозначних особистостей, так само немає й найгірших чи найкращих людей. Кожен — це унікальний збіг різних характерних рис, який показує, що не варто бути категоричним із людьми. Навіть якщо це вигаданий герой-соціопат із збоченою тваринною харизмою та неймовірним фартом.

Читайте також, що таке пост-радянський інтелектуальний хіп-хоп та література на бітах.