Тексти

Королівство повної Луни — чому співачка стала унікальним явищем у музиці

Данило Панімаш
Анастасія Боброва

Луна з’явилася на музичному небосхилі у 2015 році і разом з нею в міленіалів виникло солодке почуття ностальгії і дежавю одночасно. І не дивно — Христина Герасимова створила своє власне місячне королівство, в якому воскресли кольори, образи, стиль і музичні елементи 1990-х.

Однак у чому феномен Христини Герасимової? Вона наслідувачка, розкручений проект або щось дійсно унікальне?

Це — матеріал-дослідження Луни не тільки як артистки, але і як особистості. Хто така Луна, чи є в неї темні сторони і чим вона так зачепила світ?

Зі зйомок рекламної кампанії для My Dear Petra

У 2015–2017 роках був пік розквіту ностальгії. Юрій Бардаш із «Грибами», Монеточка з Гречкою — ці артисти черпали натхнення в культурі, моді та музиці 1990-х.

І якщо Юрій Бардаш, який уже відбувся як продюсер, добре пам’ятає цей час, бо зростав в ньому і вбирав його в себе, то Гречка і Монеточка народилися в 2000 й 1998 роках відповідно. І, найпевніше, вбирали розповіді своїх батьків.

Безформні светри, дивні образи, ламповий колір у кліпах, немов оцифрованих із відеокасет. Наївна, повітряна і одночасно глибока музика, холодні, трохи галюциногенні пісні, в яких центром були почуття Луни — все це прийшло звідти, з цього горезвісного і вже набридлого (естетично і культурно) минулого.

Однак разом з цією ностальгією для міленіалів Луна створила окрему міфологію для покоління Z, людей, що народилися після 1996 року. Покоління TikTok і Instagram бачить в Луні унікальне й самобутнє явище.

Співачка змогла об’єднати обидва покоління, створити віддану і різношерсту фанбазу, в якій є місце і для підлітків, і для зрілих людей.

Зустріч з Луною

У кожної людини, що любить музику, є артисти, що потрапляють у нерв, чіпляють за живе і починають навіть впливати на життя. Для артиста це, мабуть, найбільша винагорода.

Улюблена музика лишається і через роки і володіє тим самим солодким смаком ностальгії за дорослішанням. На дуже особистому і глибокому, чуттєвому рівні.

І Луна — не виняток.

19-річна Анастасія Білоус так розповідає про свій досвід зустрічі з Луною:
«Я пам’ятаю, як я вперше її побачила і почула. Це був виступ на “Вечірньому Урганті” з піснею Jukebox. Мене зачепила тендітна дівчина, яка просто сиділа на стільці і співала про дівочі мрії.
Нічого феєричного в цьому виступі не було. Але була якась магія в тому, як Луна була залучена в свою ж пісню.
І тоді я відчула, що це — воно. Серед грубого репу, вибухового року й гламурної попси я знайшла щось магічне, у що можна пірнути. Я не знаю, як це працює, але Луна дійсно співає про моє життя».

18-річна Валерія Пиляк теж згадує про появу Луни як про визначну подію:
«Пам’ятаю, як вона з’явилася. Уся така дивна, загадкова, з химерними рухами, темами любові, незвичайними мовними зворотами. Вона відрізнялася від усього, що тоді крутили по телеканалу М1.
Луна стала одним з тих незалежних артистів, яким не потрібен був телевізор для розкрутки. Та й зараз, коли вона вже дуже популярна, у “старичків” залишається відчуття, що вони слухають якусь особливу музику».

Луна між образом і особистістю

Медійний образ відстороненої дівчини не з цього світу протримався недовго. Він трохи похитнувся після скандального посту Юрія Бардаша, наразі колишнього чоловіка співачки. Резонанс від нього був таким, що ми навіть зробили про це окремий тест. За два роки продюсер дав розгорнуте інтерв’ю Юрію Дудю, зокрема про їхнє подружнє життя.

І судячи з розповідей колишнього чоловіка, Христина Герасимова — не холодна дівчина, що живе у іншому вимірі, а пристрасна, самостійна людина, яка себе  образити не дозволить, і скаржитися не побіжить.

Копатися в особистому житті знаменитостей, звичайно, цікаво. Однак спостереження за Луною збоку, при випадкових зустрічах, не менш цікаво доповнюють її портрет.

Анастасія Білоус: 
«Завжди приємно усвідомлювати, що це своя, київська дівчина. Її життя з підводними каменями (так-так, Бардаш, вся ця темка), любов до природи, веганство/вегетаріанство створюють цілісний образ. Який і чіпляє своєю неідеальністю. Таким чином Луна максимально наближається до людини і можна порівняти її з собою.
Якось ми гуляли з подругою, пили каву і розмовляли про все на світі. У якийсь момент проходимо повз машину, біля якої стояло пару людей, і я впізнаю звукача Луни, Сашка Волощука. Через секунду розумію, що він, напевно, не один. І бачу Луну.
Я взагалі не люблю підбігати до знаменитостей і просити сфотографуватися, це тупо. У кожного ж є свій особистий простір.
Але в той момент мені захотілося подякувати їй за пісні та за новий альбом “Транс”. Я підійшла з тремтячими колінами і звернулася: “Христино?”. Вона повернулася і так просто запитала: “А?”.
Далі почалася моя жаліслива промова про те, як я кожен день слухаю її пісні, як вони для мене важливі. Вона все слухає і каже: “Блін, так круто, спасибі вам, дівчата. А ви, до речі, йдете на концерт у п’ятницю?”.
Я, чесно кажучи, не збиралася, тому що була вже на трьох концертах. Щось промямлила: “Ну, ще думаю”. А вона каже: “Приходьте, ми таке круте шоу зробили”. І я зрозуміла, що піду».

19-річний Ігор згадує про один випадок на концерті:
«Я вважаю, що атмосфера на концерті рівно на половину залежить від публіки. Буває складно забити на людей і піти танцювати. Але з атмосферою на її концертах усе добре. Сором і скутість зникають.
Я пам’ятаю, як Луна розплакалася під час виконання пісні. Причому шоу не зупинилося.  Вона настільки емоційно виконала пісню “Друг”, що у мене мурашки пішли по шкірі. Це були зовсім не награні емоції. Запал, вогонь у її очах — крик душі.
Це був справжній транс, в який увійшла Луна і захопила всіх з собою (привіт гурту YUKO, які награно показують драйв на своїх виступах). Потім вона вибачилася за те, що сталося, і сказала, що це не повториться».

Валерія Пиляк вважає, що Луна — не та, ким хоче здаватися:
«У неї дійсно образ меланхолійної мрійниці, яка днями пише пісні й страждає заради душевних треків. Але якщо стежити за нею в соцмережах, то відразу видно, що це не так.
Насправді ж вона життєрадісна, активна жінка і мудра мати. Луна залишає всю свою меланхолію для пісень. Хоча останній альбом здався не таким чуттєвим і щирим, як перші. Навіть стало сумно».

А 22-річна Дарина Твердохліб не бачить дисонансів між образом та особистістю співачки:
«Перше, що мене чіпляє — її жіноче начало та енергетика, любов до себе, свого тіла і духу, і нібито всього навколо.
Христина — справжня, і чітко відповідає своєму сценічному імені. Вона грайлива, жіночна, загадкова, цікава і досить пряма, що проявляється в її комунікації з аудиторією.
Чітко можна простежити її настрій, який вона транслює у своєму інстаграмі, додаючи при цьому свої погляди на певні ситуації. Луна різна, та й, в принципі, неможливо завжди бути в одному настрої.
Тому іноді вона холодна, іноді відсторонена, але також весела і активна. По суті, всі ці настрої добре проявляються у її творчості».

20-річний Максим, який також є Головним Фанатом Луни на Землі, ділиться секретами:
«У неї є закритий телеграм-канал, там 150 людей і вона постить туди відоси смішні. Вона досить закрита, але якщо почитати, як вона спілкується з аудиторією, то це завжди якісь дурні, але кумедні жарти».

Луна як особлива людина

Скептики скажуть, що Луна — це просто розкручена чоловіком дружина, штучно зроблений продюсерський проект. Музичний критик повідомить, що Луна — це наслідування наївної «дівочої» поп-музики 1990-х на кшталт Ліки Стар. Культуролог поправить окуляри і заведе шарманку про міфологію усе тих самих 1990-х, про метамодерн і циклічність моди та музики.

Мабуть, усе це буде частково правильним. Однак у фанатів і «лунолюбів» на першому місці стоїть сама співачка, її особистість, а не експертні висновки.

Валерія Пиляк говорить, що Луна — для тих, хто відчуває себе особливими:
«Луна чіпляє не тільки музикою, а й особистістю. Мені здається, не було б такого резонансу від її творчості, не будь вона собою. Була б чергова естрадна співачка.
Вона в якомусь інтерв’ю говорила: “Мої слухачі — це зовсім інші люди. Такі особливі, і я така особлива, така незвичайна, така «не така», і всі, хто мене слухають — теж такі «не такі»”.
Ось і мені здається, що вона стала популярною тому, що її слухачі відчували себе не такими, як усі: “Ууу я не слухаю попсу, я слухаю інді-поп!”
У музиці вона розповідає історію свого життя, кожен альбом відображає якийсь її період. І слухачі знаходять себе в її історії, їх притягує щирість. Коли я переживала нерозділене кохання, Луна мені допомогла.
Вона якось сказала: “Я рада, що мою музику слухають гарні люди, а не уроди”. Це грубо, але правда. Коли я приходжу на концерти, всі навколо виглядають дуже стильно, зі смаком».

А 20-річний Максим, Головний Фанат Луни на Землі, наводить несподіваний факт:
«Сама особистість у неї дуже цікава, не від світу цього, щось космічне. Реально “Луна”. Всі її пісні — про душевні переживання, які багатьом дуже близькі. Скажімо прямо, більшість фанатів Луни чоловічої статі — це представники спільноти ЛГБТК+, і те, як вона співає про кохання до чоловіка, мені дуже імпонує».

Луна і міфологія

Христина впевнено побудувала своє Королівство Повної Луни. Вона виявилася більш переконливою і цілісною, ніж Гречка і Монеточка, її «молодші сестри» по творчості, яких на пострадянському просторі різні критики і філософи сучасності перетворили на обличчя метамодерну.

«Нова щирість», наївність на межі з ескапізмом, втеча від «тут і зараз» до «туди, в минуле і назад» — це підкупає багатьох.

Однак якщо відставити витончену культурологію, то зараз можна побачити, що Луна постійно змінювалася. І продовжує змінюватися. А значить, рухається.

Анастасія Білоус, 19 років:
«Я не знаю, чи правильно називати це міфами, тому що за останній рік вийшло кілька інтерв’ю, після яких міфи розвіялися. Тому ось факти: Христина Луна живе за місячним календарем. Коли Місяць (супутник) росте, у Луни (співачки) найбільше натхнення. Відповідно, всі свої пісні та альбоми вона намагається випускати саме в цей період.
Христина поміняла своє прізвище, тепер вона “Луна”. За її словами, це те, ким вона є. Усе стало на свої місця.
Мені здається, що на початку її кар’єри навколо неї міфів було більше. Зараз вона відкривається, записує інтерв’ю, максимально ділиться своїм життям».

Валерія Пиляк:
«Один із домислів у тому, що вона вся така дивна і не з цієї планети. Але це завжди був її образ. Зараз вона намагається йому все більше відповідати. І мені здається, що вона іноді переграє».

Луна і фанатизм

Луна — яскравий приклад артистки, максимально наближеної до народу через свою комунікацію. Завдяки цьому в неї немає яскраво вираженого культу і фанатів у прямому сенсі слова — людей, які божеволіють від кумира.

І схоже, статус ідола її й не приваблює. Луна повністю прибирає паркани між собою і слухачем, нівелює цю «зіркову вертикаль». І цим підкупає, змушує занурюватись у себе та свій всесвіт. Це надихає слухачів, бо вони бачать не казкову історію успіху чи недосяжне божество, а талановиту людину з плоті й крові, свою подругу та співрозмовницю.

Валерія Пиляк:
«Я вважаю, що хлопчики її слухають через музику, а дівчатка — тому що вона для них ідеал жіночності. Коли треба, вона ніжна, коли треба — сильна. В мої 14 років вона була для мене прикладом, я хотіла бути такою, як вона».

Ігор:
«Це перша і поки що єдина для мене артистка, слова пісень якої я не можу запам’ятати. Причому я слухаю Луну вже більше трьох років. І справа не в моїй пам’яті, адже пісні інших артистів я можу запам’ятати.
Мені здається, причина в зв’язку акомпанементу і вокалу -— це щось космічне. При прослуховуванні ти ніби занурюєшся в сон. Музика і слова настільки гармонійні, вони ніби одне ціле, голос та інструменти абсолютно рівноправні в композиції. Тому я і слухаю Луну».

Максим:
«Я жодного разу не зустрічав фаната Луни, який би був “звичайною людиною”. Усі якісь креативні, творчі люди. Я знаю, що якщо переді мною фанат Луни, то у нього особлива душевна організація, і він зможе мене зрозуміти.
Мені взагалі здається, що у Луни найактивніша фанбаза. В інстаграмі її фанакаунтів набереться штук 150. Я думаю, це тому, що у неї дуже красиві й естетичні фотки».

Дарина Твердохліб:
«Не розумію, що представляє собою фанатське ком’юніті. Коли чую це словосполучення, на думку спадають одразу сторінки в інстаграмі з купою фото Христини, аматорських колажів з фразами її пісень. Мене ніколи не чіпляла така тема.
Взагалі не подобається саме слово “фанат”, і не вважаю себе фанаткою Луни. Правильніше буде сказати, що Луна — моя натхненниця».

10 травня Луна зіграє наживо на нашому YouTube-каналі. Це буде четвертий концерт проєкту «Культура об’єднує». Дивіться розклад наступних виступів і ставте нагадування, щоб не пропустити концерт співачки:

У матеріалі використані фото з інстаграму ЛУНИ

Читайте також, хто така Люсі і чому за нею варто стежити