Тексти

Історія однієї пісні: що приховує The Beatles — Come Together

Данило Панімаш

Останній альбом The Beatles під назвою Abbey Road, що вийшов у 1969 році, повний загадок і натяків. Ця монументальна робота обросла домислами й чутками настільки, що можна засновувати конспірологічний інститут з її дослідження.

Кожна пісня — маленький всесвіт із історією. Особливий інтерес представляє сингл і пісня, що відкриває альбом, — Come Together.

Потрібно розуміти контекст. 1969 рік. У США — бурхливі часи соціальних змін, відмова післявоєнного покоління від культурних цінностей нації на користь свободи — в тому числі сексуальної і свободи безкарно приймати психоделічні препарати. Рух хіпі, Чарльз Менсон, культовий фестиваль Woodstock, письменники-бітники (Аллен Ґінзберґ, Вільям Берроуз) — усе це вплинуло і на учасників The Beatles з іншої сторони Атлантичного океану, в Великобританії.

Одна з ключових фігур «психоделічної революції», американський психіатр і апологет ЛСД Тімоті Лірі на хвилі популярності вирішив балотуватися на пост губернатора Каліфорнії. Сам президент Ніксон назвав його «найнебезпечнішою людиною Америки».

Лірі з Ленноном дружили, тому він звернувся до бітла з проханням написати гімн до його виборчої кампанії. Лозунг самого Лірі звучав так: «Come Together, Join The Party» («Збирайтеся разом, приєднуйтесь до вечірки»).

Джон Леннон взявся до роботи, та в нього нічого не виходило. Він так і не встиг виконати прохання, тому що Тімоті Лірі заарештували за споживання марихуани і його політична кар’єра не склалася.

Я пробував і пробував, однак не міг нічого придумати. Я склав Come Together, однак ця пісня не була б для ТІмоті корисною. Не можна ж вести передвиборну кампанію з такою піснею, чи не так?

Джон Леннон, Йоко Оно, Тімоті Лірі та Ромарі Лірі

Текст пісні справді не підходить для передвиборної кампанії — надто психоделічно, з купою сексуальних натяків. Саму назву Come Together можна перекласти як «Кінчаймо разом» — сленговий переклад слова «come» не менш популярний за літературний. Ох цей Леннон, такий пустун. З іншого боку, це пісня про об’єднання, особливо у контексті самих The Beatles, які в той час перебували на грані розпаду.

Після виходу пісні на Джона Леннона подала в суд компанія Big Seven Music, якій належали права на пісню You Can’t Catch Me легенди рок-н-ролу Чака Беррі. За звинуваченням, Леннон трохи переробив оригінальний рядок Беррі.

Беррі: «Here come a flattop / he was movin’ up with me»
Леннон: «Here come ol’ flattop / he come groovin’ up slowly»

Джон Леннон бігав від судів аж чотири роки, поки в 1973-му він і позивач не досягли домовленості, що Леннон зіграє та запише для свого альбому три пісні Big Seven Music.

Сам бітл прокоментував цю ситуацію буквально як боженька.

Я вважаю, що це комплімент Чаку Беррі. Я маю на увазі, що ми його воскресили.

Джон Леннон

Ну а Тімоті Лірі, коли вийшов з в’язниці, звинуватив Леннона в тому, що той поцупив у нього лозунг.

Усе це ніяк не завадило Come Together потрапити на перші позиції у британських і американських чартах, а потім стати однією з найвпізнаваніших пісень The Beatles і однією з найвеличніших пісень в історії світової поп-культури.

Читайте також про те, що насправді приховує пісня ABBA «Happy New Year».