Тексти

Музичний фріланс: 5 виконавців, які пишуть саундтреки до кіно

Ярослав Муха

Що приходить на вашу думку, коли ви чуєте «композитор фільму»? Мелодія із «Зоряних війн»? А може, ви бачите образ у костюмі за клавішами з нотним станом, оркестр, припаркований зліва від творця в очікуванні аркушів епохальних творів? Також, ймовірно, ви уявили робочу конячку в студії Ганса Ціммера, котра не вилазить з-за столу вдень і вночі, нарізаючи доріжки в Ableton.

Навряд чи ви уявили відомого артиста за написанням саундтреку до фільму, чи скажімо, гри? Певно, що ні. Втім, інколи зірки стадіонних майданчиків і андерграундних клубів сідають удома з гітарою за комп’ютер і пишуть визначні музичні супроводи для фільмів, щоб створити левову частину атмосфери стрічки. Знайомимо вас із кінематографічною стороною музичного життя п’яти артистів, які впоралися з роллю композиторів фільмів на відмінно.

1

Том Холкенборг (Junkie XL)

Фільми: Mad Max: Fury Road, Batman vs Superman, Dunkirk

Холкенборг заслужив звання одного з найпродуктивніших діджеїв і реміксерів свого часу: за 10 років, окрім студійних альбомів, він випустив 58 реміксів, від Tiesto i Брітні Спірс до Fear Factory i Елвіса Преслі (всесвітньо відомий мікс A Little Less Conversation — його рук справа). Працьовитість і любов до музики йому привила мама, що посадила майбутнього генія за піаніно в 4 роки. Відпрацьовуючи майстерність на всіх інструментах з підліткового віку, Том активно просувався у творчості, зокрема як композитор для кіно та ігор. FIFA, Sims 2, Need For SpeedJunkie XL запрошували як діджея і для окремих пісень, і на повноцінне авторство музичного супроводу. Працюючи в студії Remote Control Productions, він допомагав Гансу Ціммеру в написанні саундтреків до фільмів Крістофера Нолана.

Том Холкенборг демонструє свої найсильніші композиторські сторони в музичному супроводі до фільму Mad Max: Fury Road. Агресивний багатошаровий саундтрек практично перетворює стрічку на рок-оперу: драматичну, просочену керосином безкінечну дорогу в пекло, заряджену перевантаженими гітарами і масивними, громовими барабанами.

2

Едді Веддер (Pearl Jam)

Фільм: Into The Wild

Легенда гранжу 1990-их, Едді Веддер після другого альбому Pearl Jam потягнувся до легшого гітарного звучання. У 2010-х артист зовсім відійшов від гранжу, направивши гурт у русло стадіонного року, а в його сольній кар’єрі і зовсім відсутні інші інструменти, крім гітари і укулеле. Йому більше й не треба: глибокий тембр співака викладає рядки пісень як бруківку, котра веде вас по сюжету, а струнний інструмент у руках створює атмосферу — чи то мрійлива ностальгія в Ukulele songs, чи подорож у невідоме під гітару в саундтреку до Into the Wild.

Екранізація книги має окремого композитора з оркестровим саундтреком у фільмі, але пісні Веддера грають головну наративну роль стрічки, з’являючись у моменти тиші й споглядання природи, а гітарні перебори та вірші пролітають над головою, наче вітер, що несе історії з далеких далечіней. Саундтрек легко слухати і поза контекстом фільму, якщо раптом ви хочете обдумати вічні теми, споглядаючи хвилі Дніпра.

3

Трент Резнор (Nine Inch Nails)

Фільми: Social Network, Gone Girl, Girl With A Dragon Tattoo
Комп’ютерна гра:
DOOM

Пам’ятаєте старий добрий Quake? NIN доклали свою руку до створення саундтреку культового шутера — їхній логотип навіть зображений на коробках з амуніцією у грі. Лідер гурту ніколи не обмежувався творчістю колективу і регулярно знаходив близькі за духом проекти, щоб підкреслити темну атмосферу своєю музикою.

Так, як великий фанат серії ігор Doom, Трент Резнор працював звукоінженером над третьою частиною гри, а пізніше писав саундтрек для кіноадаптації. Не дивно і те, що після успіху фільму Social Network (і успішного саундтреку, одностайно схваленого критиками, за котрий Резнор отримав «Оскар») режисер стрічки Девід Фінчер ще двічі залучав Трента до роботи над музичним супроводом його картин. Лідер NIN в інтерв’ю пояснював, що вони порозумілись на рівні відчуття настроїв сцен: Трент завжди знав, яку саме емоцію чи почуття має передати фонова музика. У випадку з фільмами Фінчера, в котрих відчуття тривоги та невизначеності домінують протягом усього часу, суміш індастріалу та ембіенту підходить якнайкраще. Пізніше, Резнор отримав «Греммі» за саундтрек до Girl With the Dragon Tattoo.

4

Раян Лотт (Son Lux)

Фільми: Paper Towns, Looper

Геній багатошарових, темних масштабних оркестровок, Раян Лотт не міг оминути роботу з кіно з декількох причин. По-перше, його близький друг Нейтан Джонсон (композитор, з котрим вони разом пишуть музику) — брат режисера Гаррета Джонсона, який зняв Lopper і Star Wars: The Last Jedi, по-друге, його талант до роботи з акустикою беззаперечний.

Наприклад, у фільмі Looper для передачі відчуття напруженого очікування він записав сильний удар дверима автомобіля, застосувавши до нього сильне, розтягнуте ехо; окрім цього, лідер Son Lux грав у оркестрі Нейтана для запису партій. Під час роботи над саундтреком для фільму Paper Towns у розпорядженні Раяна були як звичайні клавіші, так і відра від фарби з формочками для печива, щоб грати перкусію. Кожен головний персонаж стрічки отримав свою музичну доріжку, створену Раяном відповідно до сценарію і характеристик героїв. Як виконавець створює настрій і атмосферу, ви можете почути вже 3 жовтня на концерті у Bel étage.

5

Вілл Батлер (Arcade Fire)

Фільм: Her

Спайк Джонз, режисер стрічки, розповідає, що мав можливість долучити до створення саундтреку Джеймса Мерфі. Але це мали бути не просто сумні пісні до стрічки — історія вимагала повного занурення, тому заповнити її меланхолійними композиціями було б недостатньо. Цікаво, що в якості головного референса для саундтреку режисер давав композиторові слухати Aphex Twin — Avril, 14th. Батлер пройнявся історією і запропонував своє бачення стрічки.

Вражаючий як візуально, так і музично, фільм Her недарма отримав стільки нагород і номінацій, в тому числі номінацію на «Оскар» за найкращу музику. Батлер і його музиканти працювали над саундтреком усі 14 місяців зйомок, паралельно формуючи звучання фільму: він нуарного, електронного звучання Blade Runner до фінального акустичного, повітряного результату.