Тексти

«На правах реклами»: що таке бренд-поп і як Jerry Heil стала королевою жанру

Данило Панімаш

Буває агресивний продакт-плейсмент, буває ледь помітний. Але кліп Jerry Heil на пісню #БОМБА_РАКЕТА_ПУШКА_ГРАНАТА породив багато питань. Що це — кліп Jerry Heil чи рекламний ролик з нею у головній ролі? Розбираємося в матеріалі.

Як артисти співпрацюють з брендами

Співпраця з брендами — звичайна практика для виконавців. Вони можуть писати музику до рекламних роликів і брати участь у них, як, наприклад, ТНМК, Потап і Настя Каменських у рекламі Kyivstar Djuice.

Вони можуть ставати амбасадорами брендів, як MONATIK для Coca-Cola чи Іван Дорн для Polaroid Eyewear.

Артисти можуть рекламувати товари у кліпах. Це найпоширеніша і найвпізнаваніша практика. Кліп alyona alyona у Comfy, безглузда інтеграція Sony Xperia в кліпі Авріл Лавін — список можна продовжувати до нескінченності.

Більш витонченим підходом є згадка бренду в пісні, таке собі сонграйтерське розміщення реклами. Вокалістка Black Eyed Peas Фергі у пісні Labels or Love згадує бренди Louis Vuitton і Manolo, а Вєрка Сердючка «идет такая вся в Dolce Gabbana». У «Время и Стекло» є хукова пісня Balenciaga, а у гурту KornA.D.I.D.A.S.

І завжди незрозуміло, чи це проплачене розміщення реклами, чи так артисти висловлюють свою щиру любов? Або це художній задум, як у пісні великої Дженіс Джоплін Mercedes Benz, присвяченій нещастю, яке несуть матеріальні блага?

Є брендові речі, які дійсно вкорінені у світовій музиці й стали частиною субкультур — кеди Converse у панку, ADIDAS — у хіп-хопі з подачі культових реперів Run DMC. Тому розібратися у сонграйтерській рекламі неможливо, можна тільки гадати.

Дослідження Bloomberg

У 2017 році фінансове видання Bloomberg опублікувало дослідження про згадки брендів у текстах кожної пісні, що потрапила у топ-20 американського чарту Billboard Hot 100 з травня 2014 по травень 2017 року. Інфографіка така:

Незрозуміло, наскільки це робоча схема і чи ростуть продажі та впізнаваність брендів від згадки у піснях найпопулярніших виконавців світу. Це питання відкрите. Але за будь-яких умов артист або отримує гроші, або відповідну риму і потрібний смисловий відтінок для пісні. Або ж усе разом.

Хіп-хоп зі своїми вже меметичними понтами про одяг, коштовності й машини створив чудовий грунт для того, щоби бренди почали вкладатися у розміщення реклами в текстах цього жанру. Проте поодинокі згадки торгових марок у піснях не створюють картину того, что все це — одна суцільна дошка оголошень.

Але з виходом кліпу Jerry Heil на пісню #БОМБА_РАКЕТА_ПУШКА_ГРАНАТА відкрилася нова віха в історії розвитку поп-музики і абсолютно новий жанр — бренд-поп.

Що таке бренд-поп і до чого тут Jerry Heil?

Що таке бренд-поп? Це піджанр поп-музики, орієнтований суто на рекламні інтеграції від назв і текстів пісень до відео. Це коли артист створює універсальні пісні або шаблони пісень для реклами різноманітних продуктів. І, відповідно, виконує ці пісні та повністю присвячує себе їм.

Можливо, засновницею бренд-попу можна назвати Lady Gaga через її любов до стильних речей і модної індустрії. Її пісня Fashion — це ода улюбленим брендам.

J’adore, Vivienne, habillez-moi
Gucci, Fendi et Prada
Valentino, Armani too
Merde, I love them Jimmy Choo

Мені це подобається, Вів’єн, одягни мене
Gucci, Fendi і Prada
Валентино, Армані теж
Лайно, я люблю їх, Джиммі Чу

Jerry Heil пішла далі й створила пісні під окремі бренди, як у випадку з тією ж «… ракетою», в якій співається про життя кур’єра з доставки їжі. І якщо приміряти цю оптику на альбом «Я_Яна», то стане зрозуміло, що вся її остання творчість — це або відкрита реклама, або пропозиція прорекламуватися.

Докази, або ти брехуняра

Розберімося. Хіт #ОХРАНА_ОТМЄНА — це, по суті, гімн оптово-роздрібним мережам на кшталт АТБ і «Сільпо». Після цієї пісні меметичний крик касирів «Охрана, отмєна!» був замінений на «Охорона, корекція». Шкода, що бренди це ніяк не обіграли.

Пісня «ВІЛЬНА_КАСА» — реклама мережі фаст-фуду McDonald’s. Сам бренд не згадується, однак є рядки:

І кожен раз як чую
Рідне: «Вільна каса!»
Голос в голові шепоче: «Можна, ти ж на масі»
Чізбургер-меню
Кока-кола, більше льоду,
Майка XXL, oversize тепер в моді

Це найочевидніші референси, у яких торгова марка зчитується безпомилково. Однак інші пісні можуть у перспективі стати майданчиком для прямого розміщення реклами.

#ХОСТЕЛ_МОНСТРІВ відмінно підійде для будь-якого київського хостелу на кшталт A-HOSTEL або Petrani Central (ці два мають найбільше позитивних відгуків на booking.com). Достатньо просто підібрати назву, яка ритмічно б підходила під музику.

#БІЛІ_КРОСИ — теж універсальна історія. У тексті можуть однаково чудово співатися «білі венси» (VANS Old Skool Classic) або «білі адідаси» (Adidas Originals Stan Smith).

#НАТВЕРКАЙ — тут є де розгулятися брендам дієтичних добавок та різних фітнес-батончиків.

#ХУКАБАР — відмінно підходить для київських кальянних на кшталт Smoky Bar або HQ Bar. У цій пісні їхні назви можна навіть проспівати — і все, готово!

Ну, а #КУБИКИ_РУБІКА просто зобов’язані підняти продажі легендарних головоломок — кубиків Рубика, безперечно.

Це і є бренд-поп. Jerry Heil поки що єдина відома нам представниця жанру, і ми чекаємо від неї нових сонграйтерських рекламних інтеграцій.

Виконавцям-початківцям присвячується

Бути музичним виконавцем важко. Потрібно постійно вдосконалювати власні музику й тексти. Потрібно роздавати інтерв’ю журналістам. Потрібно давати концерти, а це стрес, фізичні навантаження і серотонінові ями.

Щоб залишатися на хвилі популярності й привертати увагу, потрібно постійно займатися соцмережами, взаємодіяти з фанатами, відбиватися від хейтерів. Бути артистом означає постійно рости над собою.

Додається робота з піарниками/менеджерами/музикантами, пошук грошей на свої ж музику і кліпи. Звідки брати гроші? Можна заробити самостійно, але це довго і не факт, що вкладення у саморозкрутку принесе бажаний результат у вигляді віральності, впізнаваності, лайків, репостів.

Проте якщо вам вдалося написати влучний, віральний хіт, якщо ви різко отримуєте популярність, як Джеррі Хейл і alyona alyona, то бренд завжди прийде до вас. Головне — ваша музика і творчість не мають перетворитися на дошку оголошень із написом «Тут може бути ваша реклама».

Читайте також, за яким рецептом зроблений альбом Jerry Heil«Я_Яна».