Тексти

Що таке NFT — нова технологія, яка приносить артистам мільйони доларів

Олег Курченко

Clubhouse та NFT — два слова, від яких важко сховатися у 2021 році. Але якщо хайп навколо соцмережі з голосовим спілкуванням потроху спадає, то новий криптовалютний тренд тільки набирає обертів, особливо у сфері цифрового мистецтва та музичному світі.

Просто зараз на NFT зароблять мільйони музиканти, художники та навіть дизайнери гіфок по всьому світу. СЛУХ попросив Олега Курченко, СЕО біржі цифрових активів Binaryx, просто та зрозуміло розказати про NFT-технологію, як вона працює, яке в неї майбутнє та чи має вона недоліки.

Про блокчейн, токени та інші дивні слова
Перед тим, як розглядати природу NFT, варто поговорити про блокчейн. Блокчейн — система, що складається з блоків інформації, об’єднаних в один ланцюг. Кожен блок містить інформацію про всі попередні операції всередині ланцюга. Дані про операції зберігаються на серверах. Блокчейн отримав популярність разом із розвитком криптовалют.
Токен — елемент блокчейну, цифрова монета, що відповідає конкретному запису в системі. Токени можна обмінювати на ідентичні, проте у випадку з NFT це не спрацює.
Non Fungible Token (NFT) — криптовалютна технологія, яка базується на невзаємозамінних токенах. Це унікальні монети, які за допомогою технології блокчейну прив’язуються до конкретного об’єкта: пісні, картини, відео, гіфки і навіть допису у твіттері. Після покупки NFT-токен фактично стає сертифікатом на право власності об’єктом, але власник токена не отримує авторські права.

NFT як манна для цифрового мистецтва

NFT-бум стався у лютому 2021 року. Найактивніше технологію застосовують у сфері мистецтв, при цьому не обов’язково це щось елітарне. Наприклад, власник популярної на початку 2010-их гіфки-мему Nyan Cat продав NFT-токен, прив’язаний до нової версії мему, за 580 тисяч доларів.

Його покупець став власником унікального запису в блокчейні з цим мемом. Неунікальна гіфка досі гуляє інтернетом, де кожен може скачати її. Це важливий момент:

NFT-токен не дає авторські права, але закріпляє за ним володіння оригінальною роботою. Ще простіше: купуючи NFT, ви купуєте підписану автором роботу у цифровому вигляді.

У березні на аукціоні Christie’s була продана картина художника Майка Вінкельмана (псевдонім — Beeple) і NFT-токен з нею за 69 мільйонів доларів. Картина — величезний колаж із 5 тисяч цифрових картинок, які Beeple малював щодня протягом 13 років. Він залишив за собою авторські права на картину і, по суті, може виробляти її копії.

NFT і музика

Нещодавно NFT отримав популярність у музичній сфері. Альбом електронного музиканта 3LAU на 33 треки з токеном на кожний продали за 11,6 мільйона доларів. При тому, що альбом вийшов у 2018 році та доступний на цифрових платформах.

The Weeknd отримав за NFT-реліз свого невипущеного треку в єдиному екземплярі 2 мільйони доларів.

Kings of Leon стали першим гуртом, який продав свій альбом як NFT.

Grimes продала свої картини, отримавши за них 6 мільйонів доларів.

Таких прикладів безліч, і виникає логічне питання — а чому, власне, хтось взагалі цим займається, а інші витрачають шалені гроші?

Для авторів логіка проста: NFT — новий і зрозумілий вид монетизації своєї творчості. Особливо для тих, хто не має великої фан-бази, натомість має відданих фанів. Такому артисту набагато легше продати свій NFT-реліз на спеціалізованій платформі, ніж чекати на виплати зі стримінгів, які навряд чи будуть значними.

Для покупців NFT — можливість підтримати свого кумира і отримати унікальну плюшку від нього. Згаданий раніше 3LAU продав 33 токени свого альбому, найдорожчий з яких дарував можливість покупцю замовити у музиканта трек.

NFT — це також історія про колекціонування. Придбаний токен варто зберігати, особливо якщо він прив’язаний до об’єкта, проданого в єдиному екземплярі. Колись точно наступить момент для його вигідного продажу.

Проблеми NFT
Як би солодко не виглядала історія NFT, технологія має недоліки.
Наприклад, цифрове шахрайство. Порушуючи авторські права, шахраї виставляють на NFT-платформи картини художників на продаж. Враховуючи хайп навколо тренду, скоро авторам доведеться регулярно доводити, що вони — власники конкретної роботи та просити платформи видаляти незаконні аукціони з ними.
ArtStation — один із найбільших сайтів для діджитал-художників — планував використовувати NFT-технологію. Проте через навалу критики та погрози художників видалити свої акаунти від ідеї довелося відмовитися. Причина — популярність технології серед шахраїв та інші.
Через це й у музичному світі не всі підтримують новий тренд. Сучасний композитор і електронний музикант Нільс Фрам взагалі назвав NFT «найогиднішою річчю на планеті», розчарувався, що кілька його кумирів, серед яких Aphex Twin, «продають, вибачте, лайно за 130 000 баксів» і заявив, що «непростимо брати участь у чомусь настільки неправильному».
Що далі
Як і під час хайпу на криптовалюти чотири роки тому, звучать слова про те, що NFT — чергова бульбашка. Колишній аукціоніст Christie’s Чарльз Олсоп сказав, що це не має сенсу і назвав дивною ідею купувати щось, чого навіть не існує.
У 2017 році біткойн коштував менше тисячі доларів. Зараз — більше 60 тисяч (на момент публікації — ред.). За даними CoinDesk, за лютий у світі продали криптотоварів на 100 мільйонів доларів.
NFT, звісно, може виявитися бульбашкою. Не виключено, що хайп навколо технології скоро завершиться. Але технологія залишиться, а з нею ймовірність кардинальної зміни монетизації творчості та ринку авторських прав.
Читайте також про те, як The Weeknd, Олег Винник, Korn та інші йдуть у віртуальну реальність.