Що краще — оригінал чи його переробка? Це вічна суперечка між «крутим» і «не крутим», запитання риторичне. Так і в музиці — є великі композиції, що змінили світ, а є нахабні музиканти, які на цьому паразитують. Однак деякі кавери затьмарюють собою неповторний оригінал. Або кардинально змінюють його сприйняття.
Тексти
15 каверів, які вийшли кращими за оригінал
Peter Gabriel — My Body Is A Cage (Arcade Fire cover)
Епічна пісня Arcade Fire з великим поетичним текстом настільки надихнула Пітера Ґебріела, колишнього учасника гурту Genesis, що він зробив її ще епічнішою і пронизливішою. Його версія — це вже світовий шедевр, який потрібно послухати кожній істоті в межах Сонячної системи.
Rage Against The Machine — Renegades of Funk
(Afrika Bambaataa cover)
Afrika Bambaataa — культова особистість у світі музики. Він заклав основи хіп-хопу, вигадав брейкбіт і електро-фанк. Rage Against The Machine випустили у 2000 році альбом каверів, серед яких були версії пісень Cypress Hill, The Stooges і Боба Ділана, однак пісня Renegades of Funk від Afrika Bambaataa у виконанні RATM перевершила все.
Patti Smith — Smells Like Teen Spirit (Nirvana cover)
Мабуть, ніхто так не каверив найвідомішу пісню Nirvana, як «хрещена мати панку» Патті Сміт. І здається, що ніхто так і не зуміє. Це майже 7-хвилинний опус з банджо та скрипками, немов зіграний циганським оркестром Ґорана Бреґовича. Мабуть, найкраще, що траплялося зі спадщиною Nirvana.
Esquizet — I’m Afraid Of Americans
(Trent Reznor & David Bowie cover)
Кияни Esquizet на концерті Bowie Night, присвяченому смерті Девіда Бові, зробили настільки потужний кавер на пісню Бові та Трента Резнора, що оригінал після цього здається досить пласким. При всій повазі до великих.
A Perfect Circle — Imagine (John Lennon cover)
Джон Леннон написав всесвітній гімн пацифізму в 1971 році, де зобразив світ, у якому всі люди — брати й сестри, а насильства і влади не існує. Супергурт A Perfect Circle через 33 роки перетворив світлу пісню Джона на надзвичайно трагічну сатиру, випустивши її у розпал війни США в Іраці. Ніяких хепі-ендів.
Nirvana — Plateau (Meat Puppets cover)
Курт Кобейн зробив пронизливий кавер на пісню своїх дивних друзів з гурту Meat Puppets. А самі Meat Puppets жартують, що каверять Nirvana, граючи свою ж пісню. А ви, мабуть, чекали на A Man Who Sold The World?
Мертвий Півень — Франсуа (Ірина Білик cover)
Здається, що львів’яни «Мертвий Півень» взяли пісню Ірини Білик тільки для того, щоб з неї познущатися. Однак на виході з’явилася самостійна антимейнстрімна стьобна алкопісня, яка звучить цікавіше, ніж поп-оригінал. Хоча б тому, що не знаєш, чого від неї чекати.
Wovenhand — Ain’t No Sunshine (Bill Withers cover)
Надзвичайно красивий R&B-хіт Білла Візерса у 1971 році посів третє місце в американському чарті Billboard Hot 100. Гурт Wovenhand не може похвалитися такими результатами, однак їхній кавер — це містичний вестерн.
Coil — Tainted Love (Soft Cell cover)
Весела пісня про токсичні стосунки Глорії Джонс була випущена d 1965 році. Через майже 20 років, у 1981-му, її закаверив гурт Soft Cell і здобув велику популярність. А в 1984 році ця пісня перетворилася на страшенну постіндустріальну баладу про кохання та СНІД у виконанні культових Coil. Десь ще бігав Мерілін Менсон, однак йому ще вчитись лякати.
Johnny Cash — Hurt (Nine Inch Nails cover)
Ми поважаємо Трента Резнора, лідера Nine Inch Nails, але його хіт значно краще звучить у звичайному акустичному виконанні легенди кантрі Джонні Кеша. Хоча те, що Кеш взагалі взявся за кавер, Резнору має добряче полестити.
Іван Дорн — Танець Пінгвіна (Скрябін cover)
Повільний і прохолодний синт-поп від Кузьми Скрябіна перетворився на похмуру седативну танцювальщину від Івана Дорна. Проте танцювати під це зовсім не хочеться.
Deftones — If Only Tonight We Could Sleep (The Cure cover)
Можна сперечатись, однак Deftones дійсно додали кольору інтимній пісні The Cure. Вона втратила похмуру романтику і стала важкою та істеричною. Саундтрек до блукання нічним мегаполісом.
Jeff Buckley — Hallelujah (Leonard Cohen cover)
Можна було б поставити знак «дорівнює» між двома великими митцями — Коеном і Баклі. Однак Джефу вдалося одягти пісню великого барда у поп-обгортку. І краще, ніж він, цього ще не зробив ніхто.
Marilyn Manson — Sweet Dreams (Eurythmics cover)
Перший гучний хіт Marilyn Manson виявився кавером на легендарну пісню гурту Eurythmics. Менсон перетворив ніжну, нехай і похмуру баладу, на сон, від якого хочеться швидко прокинутись. Світ оцінив.
Діти — 46&2 (Tool cover)
Щоб зробити кавер на Tool, потрібно бути неабияким музикантом, адже у них все дуже складно з точки зору музики. Тим не менше, діти-студенти музичних закладів зробили надзвичайно потужний кавер на пісню однієї з найскладніших команд сучасності. І додали у пісню несподіваного поп-присмаку.
Читайте також про перші кліпи українських артистів.