Atlas Weekend тільки завершився, але тепер в організаторів можуть бути проблеми через авторські права.
Новини
Atlas Weekend звинувачують у невиплаті роялті закордонним хедлайнерам: що кажуть юристи
Що сталося
Виступ кожного артиста на Atlas Weekend відбувається за договором, який передбачає виплату гонорарів. Окрім цього, Закон України передбачає збори за публічне використання авторських творів, у вигляді 5% відсотків від зборів, які отримують організатори публічних заходів.
До початку фестивалю представники трьох найбільших лейблів світу (Universal Music Publishing Group, Sony/ATV Publishing і Warner Music) направили організаторам фестивалю офіційні листи з забороною на виконання музики з їхніх каталогів, оскільки організатори відмовляються виплачувати авторську винагороду за музику, що звучить на фестивалі, повідомляють у ГС УЛАСП і ГС ОКУАСП.
Серед виконавців, чиїми правами керують лейбли, хедлайнери Atlas Weekend 2021 Fatboy Slim та DJ Snake, а також десятки інших артистів.
Що кажуть в Atlas Weekend
СЛУХ звернувся до представників фестивалю за коментарем щодо ситуації. У відповідь ми отримали пояснення юристів. Вони згодні, що збори мають виплачуватися, але наголошують, що в Україні така організація не встановлена.
«У порядку, встановленому законом України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” (за текстом — Закон), такі збори повинна збирати спеціально визначена Уповноважена організація, а саме акредитована організація колективного управління у сфері “публічне виконання музичних недраматичних творів з текстом і без тексту, включно з тими творами, що включені до складу аудіовізуальних творів”.
На сьогоднішній день Уповноважена організація для збирання зборів за публічне виконання об’єктів авторського права НЕ ВИЗНАЧЕНА, жодна організація колективного управління не отримала акредитацію у вказаній сфері. Відповідно, немає організації, яка в законному порядку може виконувати делеговані Законом дії.
Більш того, Закон передбачає можливість самостійного відбору зазначених зборів безпосередньо правовласниками тільки ПІСЛЯ повідомлення про це уповноваженої організації. Тобто, самостійно реалізувати можливість зборів роялті за публічне виконання творів автори (та організації, яким передані майнові авторські права) не можуть.
Хочемо також звернути вашу увагу, що організацій, які мають майнові права на збір роялті за публічне виконання творів, десятки. В тому числі, враховуючи можливість наявності прав на один і той самий твір у декількох організацій (щодо творів написаних у співавторстві, чи творів музика та слова на які належать різним співавторам, які в свою чергу можуть бути також створені у співавторстві), — жодна організація в Україні не може гарантувати нам захист від претензій».
Що таке ГС УЛАСП і ГС ОКУАСП
Громадська Спілка «Українська ліга авторських та суміжних прав» (УЛАСП) — організація, уповноважена надавати дозволи на виконання музичних творів, фонограм і зафіксованих у них виконань в публічних закладах і на інших об’єктах.
Громадська спілка «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами» (ОКУАСП) — спеціалізована організація, що надає підприємцям дозволи (ліцензії) на використання в комерційній діяльності музичних творів, права на які належать суб’єктам авторського права, які є членами ОКУАСП, і/або доручили ОКУАСП виконувати такі дії в їхніх інтересах.
Дозволи (Ліцензії) легалізують використання музичних творів у закладах громадського харчування, роздрібної та оптової торгівлі, соціально-побутового обслуговування, розваг і т.д.
У травні ми публікували текст розслідування щодо відмивання авторських винагород.