Інтерв'ю

Знайомимося: Moove — фермер, що став музикантом і одним із наших відкриттів року

Данило Панімаш

Артем Басов випустив один з найкращих мініальбомів цього року під назвою Higher. Натхненний Pink Floyd, Massive Attack та UNKLE, він не має жодної пісні, яку хотілося б перемкнути.

Альбом нас настільки вразив, що ми запросили Артема виступити на нашому фестивалі СПАЛАХ на День Незалежності. Це буде перший виступ Moove — деталі та квитки на фестиваль дивіться тут.

А зараз пропонуємо познайомитися з Артемом ближче.

Cлухайте мініальбом Higher

Cлухайте мініальбом Higher

— Розкажи про себе. Звідки ти, де вчився/вчишся, де і ким працюєш?

Я народився і навчався в Києві, до речі, в дуже класній гімназії. Влітку після 10-го класу ми з другом поїхали працювати на завод – це мене настільки надихнуло, що я вирішив стати фізиком. Вступив до Політеху, але на першому курсі потрапив у МЛМ. Це коли ти приводиш друга, а він – свого, і так усі заробляють. Як піраміда, тільки не така чорнушна. Там були семінари, на яких нам промивали мозок та казали, що універ —  це марна трату часу, і треба його кидати.

Я й кинув, тим паче, що фізика – не зовсім моє. А якщо ти хлопець і кидаєш ВНЗ, ти потрапляєш у зону ризику. З’являється купа проблем, пов’язаних із армією. Тоді я почав мутити воду, щоб це вирішити.

Спочатку нафантазував бізнес-план і позичив гроші в однієї досить відомої людини. Щоб віддати борг, я намагався заробити напівлегальними способами, але прогорів і отримав по голові.

Потім мені здалося, що можу заробити на ставках. Я знайшов в інтернеті курс, який вчив заробляти на арбітражних подіях, але щойно я закинув гроші на Яндекс-кошель (це все мало робитися російськими конторами), я не зміг їх вивести. Мій борг зростав усе більше й більше, але в 19 років тобі здається, що все круто, що все це фільм.

Потім я знову знайшов гроші і відчайдушно поліз у чорнушні схеми. На мене вийшли дорослі дядьки з поганим минулим та почали катати на гроші. Зрештою, я потрапив у досить складну ситуацію, коли мені постійно дзвонили і погрожували. Я дуже боявся, що про це дізнається моя родина, бо вони дуже світлі люди.

Через спеціальну фірму я взяв за один день чотири кредити. Таким чином, банківська база не встигає оновитися, і працівникам не видно, що в мене вже є кредити. Так я розрахувався з усіма, і мене на якийсь час залишили в спокої. Тоді я сказав сім’ї, що виграв грант на навчання за кордоном в агросфері, «отримав базову освіту в агросекторі» і поїхав працювати на фермах у Данії, щоб розрахуватися.

Через два з половиною роки я розрахувався з банками, а ще через півроку повернувся. Тут пішов до Інтершколи, але і її покинув; попрацював асистентом режисера монтажу на У24, а потім потрапив у напівлегальну організацію, з якої швидко втік., Зараз продаю програмне забезпечення і намагаюся якось розібратися з музикою, бо дуже це люблю.

— Як ти почав займатися музикою?

Коли мені було 11 років, мені подарували гітару і відправили в музикальну школу, але я там провчився місяці два-три. Але мені подобалося грати і я просто бриньчав, як виходило. На першому курсі думки про музику мене дуже відволікали, і я не міг нормально навчатися і думати про своє майбутнє. Тому одного дня я продав свою гітару, щоб зосередитися на важливих справах.

А потім у Данії мій фермер познайомив мене з дідусем,, який ремонтує органи Hammond (Так, саме ті!). У його домі була купа мотлоху й інструментів, і він продав мені задешево гітару та комбик Marshall 1990-х років. А коли я минулого літа розрахувався з боргами, я докупив ще макбук, міді, бас, звукову карту — і почав щось робити.

— Хто або що вплинуло на твій музичний смак?

У 13 років я закохався у дівчину, яка слухала Guns’n’Roses, Led Zeppelin, Jefferson Airplane і подібне. Вона багато чого мене навчила, бо, чесно кажучи, мій смак був такий собі — я слухав щось типу LMFAO та One Direction. З часом наші шляхи розійшлися, а музика залишилася. І я слухав майже все, що можна було знайти до умовно 1990-го року.

Коли я працював в Данії, я почув дуже багато нової музики, і для мене взагалі було відкриттям, що після 1990-го хтось робив крутий продукт. Тоді я постійно відкривав для себе виконавця за виконавцем та розумів, що вони в іншій формі, але теж дають дуже потужну емоцію, як і гурти 1970-х і 1980-х.

— У яких музичних проєктах ти береш / брав участь?

Ніде не брав участь, грав завжди просто для себе. У нас із другом-однокласником у старшій школі був проєкт, у якому ми заради оцінок грали перед класом пісні про хімію, німецьку мову, фізику, відео є десь досі.

— Чому ти обрав псевдонім Moove? Що він виражає?

Чесно, мені іноді здається, що закопуватися в назви у пошуках чогось глибокого — це як пояснювати значення тату. Дуже поважаю людей, які роблять концептуальні тату та пояснюють їх значення, але іноді це дивно.

Мені просто подобається, як звучить слово Moove, воно як Groove, тільки з М

— Чим надихаєшся? Не тільки в плані музики. Кіно, література, навколишній світ? Які у тебе хобі крім музики?

Колись надихався фільмами Скорсезе та Тарантіно, якось навіть вийшло, що я почав жити, як герої цих фільмів, але швидко отримав по голові. Якщо не про фільми та мистецтво, мене дуже надихнули Данія та данці. Я працював у дуже талановитого фермера, який був членом міжнародних спілок, постійно їздив на конференції та брав із собою мене й мого напарника-данця.

Я був в шоці, коли побачив, як люди встають о 3:30 ранку, важко працюють по 15 годин на добу, брудняться, втомлюються, але потім приймають душ, переодягаються — і виглядають як молоді бізнесмени, одягаються зі смаком, іздять на хороших машинах, мандрують, цікавляться всім.

Там люди працюють руками — механіки, сантехніки, слюсарі –і дуже цим пишаються. Вони виглядають, як люди з реклами. Це трохи розрив шаблону, але надихає.

— Хто твої герої / героїні? Хто тебе надихає з живих чи померлих, і чому?

Ті, в кого є стержень, сила духу та цілі. Надихає мій дідусь, який народився в маленькому містечку і мав голодне воєнне дитинство. А потім своїми силами став Народним артистом України, найосвіченішою людиною, яку я взагалі знаю. Переїхав до Києва, створив сім’ю і  50 років грає в театрі. У свої 82 він усе ще працює, кожного ранку робить зарядку, мандрує, постійно щось придумує, сповнений сил та натхнення.

 Сім’я – це дуже світлі та цікаві люди, як герої якого-небудь крутого фільму. Саме тому я й не міг їм зізнатися, що я сильно вляпався, і маю замість навчання в КПІ їхати ганяти на тракторах і доїти корів.

Надихає мій кращий друг: він інженер, який у 23 роки веде дуже серйозні проєкти, майстер спорту, може не спати по декілька діб, дуже впевнено йде до своєї цілі, має смак, і просто класна людина.

Надихають ті, з ким я працював на фермі: фермер, якому за 50, але він ганяє, як у 25; знає багато мов, ерудований, постійно зайнятий, дуже розумний та зі смаком. Мій напарник, який у 21 відслужив у Королівській армії, працює на фермі та дуже пишається цим, мандрує, постійно навчається чомусь новому, завжди чіткий та в хорошому настрої, навіть о 3:30 ранку.

— Твоя музика — це хобі чи щось більше?

Останній рік розумію, що набагато більше. Це єдине, що я досі не кинув остаточно, що б не відбувалося, і єдине, що мені по-справжньому подобається за будь-якого настрою, пору року та за будь-яких обставин.

— Очікування і реальність. Яким би ти хотів бачити своє артистичне майбутнє? І яким воно буде, на твою думку?

Взагалі, коли я закинув музику на платформи, не очікував, що буде якась реакція. Я просто кайфував від того, що вклав у неї час та сили, і вийшло гарно. І дуже радий тому, що відбувається. Я познайомився з дуже крутими людьми, ми зараз думаємо, як візуально оформити залиті треки, і зробити це не просто як чуваки, яким треба щось зняти, а вкласти в це душу й зробити максимально якісно.

Я сподіваюся, що все, що відбуватиметься далі, буде якісним. Коли я працював на фермі, я побачив, що все, що ми робили, було зроблено на 100%, з душею, навіть попри те, що це просто ферма на 150 корів. Бо це спосіб життя.

Ми з моєю давньою подругою працюємо над цікавим матеріалом, який вона зробила в акустиці, а зараз намагаємося разом зробити в форматі електроніки. А потім я дуже хочу зробити альбом.

24 серпня на фестивалі СПАЛАХ відбудеться перший виступ Moove. Поспішайте придбати квитки за старою ціною — незабаром вона зросте.

Читайте також інтерв’ю з Promsonya — скромною і сором’язливою інді-співачкою з Костянтинівки.