Alina Pash ставить хіп-хоп на паузу і досліджує фольковий бік творчості у новому альбомі.
Нова музика
Прем’єра: «розМова» — новий альбом Аліни Паш, створений у фольклорних експедиціях
«розМова» — робота, народжена в моменті. Альбом створювався під час фолькових експедицій Гуцульщиною, в які Аліна Паш разом із командою їздили минулого року. Це глибоко ліричний та камерний етно-поп з шаманським настроєм, замішаний на фольку.
Слухайте його на цифрових платформах: Apple Music, Spotify, YouTube Music, Deezer.
На відміну від попередніх робіт артистки, «розМова» майже не заграє з хіп-хопом (окрім пісні «Воїн»). Сміливий альбом, на якому в «Ініціації» можна почути промову священика Івана Рибарука та думки керівника асоціації воїнів АТО Назарія Кішака. Тут є записана наживо з одного дубля пісня «Балада» та «Вода», запис якої проходив у церкві, де Сергій Параджанов свого часу зняв «Тіні забутих предків».
На альбомі є пісні, які вже зараз можна виділити як найкращі роботи Alina Pash. Серед них містична «Ласки дівочі», гірка та солодка «Колискова» за участі Ярини Сізик і абсолютно прекрасна фінальна пісня «Чоловік» з віршами київського поета. Сама співачка називає її одним зі своїх фаворитів у альбомі.
Ми поговорили з Аліною Паш про те, як проходили експедиції, тексти альбому і щоб вона побажала слухачеві винести з нього.
Фольклорні експедиції. Це звучить круто, але мало хто розуміє, як це виглядає. Розкажи детальніше, що саме відбувається під час таких експедицій, для їх проводять і як вони вплинули на альбом?
2 роки тому до мене підійшли Павло Рибарук (гуцульський музикант) і Дмитро Мазуряк (гурт KAZKA) і запропонували поїхати у фольклорну експедицію. На карантині я «визріла» до цього, зрозуміла, що треба рухатися до того, що мені вдається найкраще.
Спочатку поїхала сама (експедицій було кілька), потім зібрала компанію. Ми старалися глибше пірнути в тему, не збирати «вершки». Спілкувалися з народом місцевим, з активістами, які розвивають той край, жили там.
Ми ходили та записували. Тиждень їдемо — щодня робимо пісню. І ставимо собі челендж — прямо там вигадуємо пісню та якою вона буде. Так сталася «Колискова», так з одного дубля наживо на горі зі звуками лісу була записана «Балада».
Слухали ми не тільки місцеві пісні. Ми слухали народну мудрість. У що вірять люди, чим живуть, що в них актуального відбувається.
Є історія, що запам’яталася найбільше з експедицій?
Ми були на горі Кострича, з якої відкривається чудовий краєвид на масив Чорногора. Було за північ, нас людей 20, а вода закінчилася. Треба йти в ліс до джерела набрати води. І робити це треба в повній темряві. І ось нас п’ятеро людей босими йдемо в абсолютно темний ліс, зі стежками з обривами. По півгодини туди й назад.
Спочатку було дуже страшно. Але потім твої очі звикають, відчуття загалом. Навіть нога по-інакшому ступає. І такий момент переходу від страху до власних відчуттів допоміг мені деякі речі зрозуміти.
Пісня «Воїн» різко контрастує з настроєм альбому та його звучанням. Цікаво, як вона створювалася та якою була доля пісні.
Усе так, але в цій пісні є дещо, що підходить до історії альбому. Початково для фільму «Безславні кріпаки» вибрали мою з alyona alyona пісню «Падло». Був зроблений нереальний тизер, і в останні два тижні перед релізом вони утверджують все до кінця, але тут Ваня Клименко (менеджер alyona alyona та Kalush, — прим. ред.) каже, що ми передумали. Ну, так буває, мабуть.
До мене звернулися творці фільму. Те, що вже в мене було, не підходило. Тому ми вирішили зробити новий трек. Вийшла 30-секунда замальовка, буквально приспів, цього було достатнього. Але потім я подумала, що треба з цього зробить щось іще, бо звучало качово. І була ситуація, коли мене хтось дико вибісив у чаті з реперами. Вона надихнула мене написати цей трек.
Наскільки тексти в альбомі твої?
В усьому альбомі є дві не мої пісні. «Чоловік», один із моїх фаворитів у альбомі. Подруга піаністка якось прийшла до мене дати зацінити пісню. Включили з диктофона, я слухаю і мене бере за живе, аж сльоза покотилася. І подруга, яка написала мелодію, запропонувала заспівати пісню на вірші свого друга. Я максимально відчула цю пісню в той час.
Ну, і «Балада». Українська народна, але більше східна пісня. Там звучать такі російсько-українські слова. Я вмикала її кільком друзям з Донбасу, вона дуже близько їм звучить.
Можливо, слухачеві буде складніше зрозуміти та прийняти новий альбом, ніж твої попередні релізи. «роЗмова» ніби була створена в першу чергу для себе, щоб допомогти собі зрозуміти щось. Що б ти хотіла, аби слухач виніс із цього альбому?
Не думаю, що альбом буде складніше прийняти. Так, для тих, хто любить хіп-хоп, він не дуже зайде. Альбом у більшості для людей, які почули мене та зрозуміли як більш фольклорну чувіху.
Мені б хотілося задавати собі не просто рандомні питання, а правильні питання, які направлятимуть мене до шляху, де я приймаю себе і свою сутність. Моя мета — щоб люди, послухавши альбом, зрозуміли, що теж мають якісь внутрішні коди. І могли почути себе чуткіше та, можливо, прийняти свої слабкості.
Дивіться також першу серію нашого серіалу «СПАЛАХ» про новий український фольк. Однією з її героїнь стала Аліна Паш.