Нова музика

Думки розділилися: фанат і хейтер про новий альбом гурту 5 Vymir

Данило Панімаш
Максим Комлєв

Перший за два роки міні-альбом гурту 5 Vymir викликав у нашій редакції полярні враження. Думками діляться Максим Комлєв і Данило Панімаш.

«Карма» EP — нова робота героїв інтелігентного інді-року. Два попередні альбоми гурту входили до списку найкращих українських альбомів року на думку українських музичних критиків.

Слухайте міні-альбом на цифрових платформах: Apple Music, Google Music, Deezer, Spotify.

У нашій редакції думки щодо творчості 5 Vymir завжди розділялися. Один із журналістів — фанат гурту зі стажем, інший не сприймає цю музику взагалі. Новий міні-альбом ми отримали ще до його виходу, послухали і знову маємо контрастні враження.

Данило
Панімаш

Я ніколи не любив гурт 5 Vymir і, судячи з усього, ніколи не полюблю. Частково тому, що не можу їх відрізнити від кон’юнктурного радіоформатного інді-року, частково через лірику з серії «лягаєш, стріляєш, летиш, шукаєш, не зупиниш», яка вже набридла в інді-рок-середовищі. Частково тому, що ринок і так перенасичений подібною музикою зі схожими смислами, тембрами, настроями і манерами співу. Принаймні був таким: багато гуртів або розпалися, або пропали з радарів: на кшталт VIDVERTO, «Тримайся За», «Фіолет» і т. д.

Таке відчуття, що 5 Vymir дійсно живе в якомусь своєму особливому вимірі з власною течією часу, адже за 5 років у них ані музично, ані поетично нічого не змінюється. У їхніх піснях усе так само — про все хороше і ні про що погане. Їхня музика, в якій безумовно чутно композиторський талант, не змінюється теж. У цьому — одна з проблем гурту, хоча це проблема й більшості українських артистів. Вони вважають за краще залишатися музикантами, сидіти в зоні комфорту, в барокамері студії і думати про акорди, синкопи і рими, а не про висловлювання і сенси. Це при тому, що Україна зараз — неоране поле хворобливих, складних тем. А що вже говорити про світ?

Музика, як і будь-яке мистецтво, будується на конфлікті, іронії, фарсі — на тому, що має викликати реакцію. Але 5 Vymir наполегливо рефлексує на ніжні хіпстерські теми про дим сигарет, час, що невідворотно минає, романтичне кохання, дівочу цноту і весь інший суп-набір інді-рокових гуртів. І можна посперечатися, мовляв, це щиро, вони хочуть бути собою, зараз важкий час, а 5 Vymir співають про добро і красу. Але зараз практично всі співають про добро, красу, польоти, небо, сонце, кохання, невинність та інші прекрасні речи. Невже не виникає бажання виділятися?

Складається враження, що гурт 5 Vymir — сектанти з якогось духовного центру «Відродження» або церкви «Нове покоління». На службах у цих організаціях якраз співають такі добрі, рефлексивні та мотивуючі пісні. Я не здивуюся, якщо на одному з наступних релізів Костя Почтар закличе жертвувати 10 гривень якомусь богу від кожної покупки в «АТБ».

Ось і новий міні-альбом гурту KARMA повторює цю історію. Хороша, добра, світла музика, така сама гарна, як попередні роботи. Або точно така сама вторинна і нудна — це взагалі неважливо. Важливо інше — це музика, яка нічого не виражає. І головний когнітивний дисонанс викликає те, що гурт, що дійсно ВМІЄ грати, що чутно по аранжуваннях, продовжує бігати по колу.

Здається, що 5 Vymir хоче з усіма подружитися і об’єднати всіх українських музикантів в якусь Організацію Доброї Української Музики, допомагати один одному і підтримувати всіх навколо. Про це красномовно говорить обкладинка альбому «Нові Імена», на якій зображені зірки українського андер- і оверграунда. Але гурту 5 Vymir дійсно пора задуматися про себе і власне місце в світі української музики, тому що намагаючись дружити з усіма, не дружитимеш ні з ким.

Максим
Комлєв

Коментувати музику улюблених гуртів завжди важко. З одного боку, я дуже люблю 5 Vymir. Цей гурт свого часу змінив моє ставлення до української сцени й навіки залишиться у списку «Найкраще, що я чув у своєму житті». З іншого боку, я не маю забувати про об’єктивність. Але ж ми говоримо про музику, а не про новий чайник, тому до біса це.

«Карма» EP — найкраще, що робив 5 Vymir. Вони знову закинули себе у нові обставини і на виході отримали чи то джаз, який дуже хоче бути поп-музикою, чи поп-альбом, що звучить як джаз.

Це благородні красиві пісні з багатим звучанням. В історії колективу вже були експерименти з духовими та струнними, але тільки у форматі концертів. Тепер він уміло долучив їх до запису і результат вражає. Особливо це відчувається у пісні «Карма», а «Магія» — на сто відсотків найкраща пісня альбому.

Єдиний і значний мінус EP — кавер на пісню «На потім» тернопільського виконавця Andzh. Досі 5 Vymir виконував її тільки на концертах, а тепер записав. І дарма — композиція сильно вибивається з загального звучання, вона чужорідна і псує враження від роботи.

5 Vymir дійсно живуть у своєму вимірі, можливо, надто романтичному. Це погано? Не думаю. Чи варто вимагати від них висловлювань на гострі теми і чи треба критикувати музикантів за відсутність інших тем? Не думаю. Кожен артист і гурт ідуть своєю дорогою, а нам залишається навчитися менше грузити їх та себе особистим відчуттям світу і не проектувати його на кожен альбом. Тому що висловлюватися може кожен, а писати красиву музику вдається одиницям.

Концертна презентація міні-альбому «Карма» в Києві відбудеться вже 10-го жовтня. Це буде перший виступ 5 Vymir за два роки.

Читайте також про найкращу українську музику вересня.