Тексти

Ремікси: хто їх робить, слухає і навіщо вони взагалі потрібні?

Ярослав Муха

Слово «ремікс» уже стало настільки популярним, що його справжнє значення майже ніхто не пам’ятає. Ми задумалися і зрозуміли, що насправді мало знаємо про ремікси: звідки вони взялися і навіщо взагалі існують, хто їх робить і кому за це платять? Читайте короткі та зрозумілі відповіді на ці та інші питання.

1
Давайте від загального до конкретного: що таке ремікс?
Ремікс — це альтернативна версія оригіналу зі зміненими складовими. В культурі споживання ми звикли до того, що ремікси бувають лише в музиці. Насправді, реміксом можуть бути і аудіо, і відео, і фотографія.

2

Достатньо переставити в пісні куплет з приспівом і поміняти на фотографії тло і це буде ремікс?

Ні. Важливою складовою хорошого реміксу є зміна сприйняття витвору мистецтва та створення чогось абсолютно нового. Якщо ми говоримо про ремікс пісні, то важливо відділяти їх від каверів чи спеціальних версій пісень, адаптованих для конкретних (часто комерційних) цілей. Наприклад, версія композиції для радіо може бути коротшою за оригінал чи мати альтернативні слова, але це не обов’язково ремікс.

3

Хто додумався робити ремікси? І нащо взагалі?

Перші спроби реміксувати пісні почались ще в 1970-х. Своєрідним винахідником реміксу вважають Тома Моултона — американського продюсера, який заробив славу збірками танцювальних треків (мікстейпами) для локального клубу. Паралельно з цим діджеї на дискотеках почали зациклювати частини треків для того, щоб втримати людей на танцмайданчику. Справжнім проривом став Rockit джазового інноватора Гербі Генкока: трек зі скретчінгом (ефект, що виникає при ручному прокручені платівки) і драм-машиною потрапив у гарячу ротацію на MTV, а невдовзі виграв шість «Греммі» в 1984 році.

4
Добре, але питання лишається відкритим — хіба оригінал не краще? Реміксування виглядає як спроба нажитись на чужому таланті
«Оригінал завжди краще» в цьому випадку — скоріше тема для філософського дискурсу. Ремікси живуть своїм, незалежним від автора оригінального треку життям. Те саме й в історії про кавери (переспіви пісень іншими виконавцями/гуртами). Ремікси і кавери дуже рідко забирають славу першоджерела. Мета запису каверів — більше данина таланту авторів, спроба знайти і розкрити нові грані композиції або перетворити трек у танцювальний блокбастер.

5

Якщо автори оригінальних пісень нічого не отримують, нащо ремікси взагалі потрібні?

Ремікси виникли як наслідок технологічної еволюції у створенні музики, і розглядати їх слід як незалежний витвір мистецтва. Наприклад, відома Harder, Better, Faster, Stronger від Daft Punk буквально звучить на фоні хіта Stronger від Kanye West, але обидві пісні — це окремі твори. Мало хто знає, що версія Daft Punk майже повністю побудована на семплі з треку Cola Bottle Baby Едвіна Бьордсонга. Відверте і майже «дослівне» семплування не завадило Daft Punk отримати «Греммі» за найкращу танцювальну пісню, а Весту — довго триматись у топі Billboard.

6

То де ж межа між реміксом і новою піснею?
Чи все — постмодернізм і різниці нема?

Звичайно, є! Різниця у розподілі прав: реміксер не посягає на авторські права при написанні твору, а у назві має бути вказано, що це ремікс — інакше доведеться розбиратись з правовласниками оригінальних семплів.

Ось ще два цікавих приклади: Kaytranada завжди хотів стати репером, але завірусився випадково через власний ремікс на Джанет Джексон. У результаті він став саунд-продюсером, який майстерно переписує старі пісні і дає їм нове життя — тільки порівняйте його трек LITE SPOTS з оригіналом Pontos De Luz від Gal Costa.

А от Селін Діон досі платить 12% нащадкам піаніста Сергія Рахманінова за використання його музики в своїх композиціях, адже всесвітньо відома All by Myself побудована на його другій симфонії.

7
Я хочу зробити ремікс і стати всесвітньо відомим. Що мені для цього потрібно?
Мінімум — програмне забезпечення і комп’ютер. Підійде Ableton Live, Adobe Audition або навіть Rekord Box. Також стеми (STEM) — оцифровані доріжки інструментів композиції, які можуть існувати окремими файлами. Наприклад, гітарна ритм-партія з Beat It Майкла Джексона може бути одним стемом, а соло-частина — зовсім іншим, тому що писали і записували її різні музиканти. Перестановка, розширення і модифікація стемів у композиції — це і є реміксування, доступ до якого може отримати будь-хто.

8

Я зміксував Винника і Daft Punk і готовий до слави. Який мій наступний крок?

В першу чергу, зв’яжіться з представниками оригінальних композицій — якщо їм сподобається, ремікс може стати офіційно визнаним і випущеним на сторінках самих артистів! Якщо достукатись не вдається, або артисти не готові до вашого генія — завжди є Soundcloud, де тисячі реміксерів пробують свої шанси завіруситись, як Kaytranada. Хто знає, можливо, саме ваш ремікс весь рік качатиме танцмайданчики?

Дізнавайтесь також, що таке японські видання альбомів (Japanese edition) та чому вони такі популярні.