Тексти

Усі в захваті від Tyler, the Creator: хто це і чому світ любить цього чувака

Юрій Андріїв

Tyler, the Creator — чудовий приклад працьовитої людини. Крім дивакуватості та інфантильності, у ньому присутня неймовірна енергія, з якою він створює круті проєкти й музику.

Нещодавно він отримав «Греммі» й щиро тішився, виходячи на сцену за нагородою. Tyler, the Creator — це не образ і не продюсерський проєкт, це він сам. А це — розповідь про його життя і те, як він перевертає реп-гру.

Тайлер Оконма ще у ранньому дитинстві зрозумів, що його не влаштовує звичний устрій суспільства, мислення та життя. Людина, яка з будь-якої своєї ідеї може зробити витвір мистецтва чи унікальний проєкт. Підприємець, дизайнер і музикант. Декілька днів тому він отримав «Греммі» за найкращий реп-альбом 2019 року, і це чудовий привід розповісти, що за незвичайний чувак цей Тайлер.

Початок

Тайлер народився у Лос-Анджелесі. Життя одразу дало йому копняка — ще до народження сина батько пішов із сім’ї, і майбутнього репера мати виховувала сама. Своє ставлення до нього репер виявив у пісні Answer.

Гей, тату. Це я, Тайлер. Я думаю, що міг би бути твоїм сином. Вибач, неправильно тебе назвав, голова болить. «Тато» тобі не підходить. Думаю, що «підор» підійде більше.

З малих років Тайлер починає творити. Малює обкладинки для своїх уявних альбомів, придумує їм назви і треклісти, починає захоплюватися музичними інструментами. В 12 років він уже робив біти, а в 14 — самотужки розібрався, як грати на фортепіано. Тоді ж він розкрив у собі любов до дизайну одягу.

Я малював на папері для принтера, сканував і наносив принти на футболки. Просто щоб подивитися, що вийде. Я бачив у цьому сенс. Був зайнятий і тримався осторонь від неприємностей.

Врив у реп-двіж

У 2007-му Тайлер створює об’єднання Odd Future Wolf Gang Kill Them All. Колись він хотів створити музичний журнал з такою назвою, проте втілити це не вдалося і Odd Future став хіп-хоп-колективом. За час існування через нього пройшло 17 учасників, зокрема Френк Оушен, Сід Беннетт та Метт Мартінс із The Internet та Earl Sweatshirt.

Об’єднання сприймали як дику альтернативну формацію. Пісні молодих реперів були наповнені ненавистю, похмурістю, насильством і гомофобією. Поведінка учасників, горор-стилістика кліпів та енергетика на виступах зробила їх помітними як серед слухачів, так і в шоу-бізнесі. Пізніше цю специфіку Тайлер розвинув у сольній творчості.

У 2015-му об’єднання розпалося, і всі учасники почали займатися іншими проєктами. Френк Оушен став Френком Оушеном, Сід та Метт уже мали The Internet, а Тайлер та Ерл вдарилися в сольну творчість. OFWGKTA продовжив жити як бренд Оконми.

Тайлер як музикант

Псевдонім Tyler, The Creator реперу дістався випадково. Під час викладання треку на Myspace до його профіля приставили «The Creator». Він просто вставив своє ім’я до назви сторінки.

У 2009 році репер випускає дебютний мікстейп Bastard. Одразу починає експериментувати зі звучанням, змішує речитатив із декламуванням, ламані біти з джазовими мотивами під клавішні та струнні. А його тексти наповнюють провокативні рядки.

Вбивай людей, пали речі, про*обуй школу,
Я й*баний радикал, ніґґа, я й*баний радикал.

Проте у наступні роки хлопець поступово відходить від агресивної тематики. Кожен наступний альбом виходить мелодійнішим та яскравішим за попередній. Жорстокі вислови в текстах переходять до роздумів про любов і стосунки.

Мої альбоми були «капсулами часу» стану, в якому я перебував колись, і зроблені в тому стилі, який мені тоді подобався. Це відповідь на питання, чому кожен альбом такий різний.

Найуспішнішим альбомом у кар’єрі Tyler, the Creator став IGOR, який вийшов у 2019 році. На ньому репер розкрився ще більше — синти, клавіші, балади, суцільні інструментальні композиції, на деяких піснях виконавця майже немає, розповіді про кохання і страждання.

Це не Bastard, не Goblin, не Wolf, не Cherry Bomb, не Flower Boy. Це IGOR. Не занурюйся у нього, очікуючи на реп-альбом. Просто стрибай всередину. Я вірю, що перше прослуховування від початку до кінця сприймається найкраще. Ніяких перемоток. Від початку до кінця. Не відволікайся. Не дивися у телефон, не дивися телевізор, не розмовляй. Уся увага на звуки, щоб ти міг сформувати свою думку.

За цю платівку Тайлер отримав «Греммі» в номінації «Найкращий реп-альбом року». Проте музична тусовка і сам Тайлер були не дуже цим задоволені.

З одного боку, я дуже вдячний за таке визнання, але з іншого — це сумно. Що б ми не робили — я маю на увазі хлопців, які виглядають, як я, — який би жанр не опановували, вони (Академія звукозапису – прим. ред.) все одно запишуть нас у реп- або урбан-категорію. Мені не подобається слово «урбан» — це політкоректний спосіб сказати слово на літеру «N». Коли я його чую, хочеться запитати — чому це не можна віднести до поп-музики?

Тайлер як режисер

Одразу з початку кар’єри Тайлер почав знімати кліпи. Режисує він під псевдонімом Wolf Haley. Перші відероботи пронизані похмурістю і насильством. Кожна наступна хоч і ставала більш кольористою і світлішою, але виглядала нестандартно і провокаційно.

У 2011-му Тайлер і кореші з Odd Future запустили на телеканалі Cartoon Network серіал Loiter Squad, в якому пародіювали популярні шоу та робили пранки.

Нам було по 20 років, і ми не вірили, що наші ідіотські шкільні жарти перетворились у шоу. Я пам’ятаю, як ми всі зібралися вдома у Кленсі біля телевізора і побачили себе по телевізору. Нам, здавалося, що ми потрапили в паралельний всесвіт. Але найкрутіше було витратити зароблені гроші в парку атракціонів.

У 2017-му Оконма ще більше займався ТБ-програмами і запустив одразу два проєкти: пізнавальну програму Nuts + Bolts на телеканалі Viceland, у якій він розповідає про речі, які його цікавлять (наприклад, дизайн крісла) та мультсеріал про всиновленого медузами підлітка під назвою The Jellies!.

Тайлер як дизайнер одягу

Одяг є невід’ємною складовою Тайлера так само, як музика. За його словами, речі є доповненням пісень. Ще з дитинства творець обожнював яскравий і простий одяг від брендів Supreme та Vans.

Я не міг похвалитися особливою мужністю, не цікавився спортом, мені подобався рожевий колір та інше схоже лайно. Я обожнював це, але воно не вважалося крутим.

У 2011 році музикант створив власний бренд одягу Golf Wang. Його одяг відрізняється від більшості ринкового продукту: нестандартні розміри, яскраві кольори, дивакуваті принти. 

У 2017 в Лос-Анджелесі бренд Тайлера відкрив свій перший магазин. А Тайлер паралельно почав співпрацювати з Converse. У листопаді 2019 року вони в колаборації випустили модель велетенських кросівок.

Фестиваль по приколу: Camp Flog Gnaw

В 2012 році Тайлер заснував музичний фестиваль Camp Flog Gnaw. Його музикант створив, щоб відсвяткувати вихід свого альбому Goblin. Хотів зробити такий собі міні-карнавал, але проводити його заборонили. Проте реперу це не завадило і він все одно організував фест, що існує досі.

З кожним роком фест розростається і збирає більше учасників та глядачів. Здебільшого в лайнапі фесту друзі Тайлера різної величини з хіп-хопу та альтернативної тусівки.

Нещодавно на сцені Camp Flog Gnaw освистали Дрейка. Перед початком карнавалу ім’я головного хедлайнера не повідомлялося. Відвідувачі сподівалися, що головним учасником фестивалю буде Френк Оушен. Проте на сцену вийшов Дрейк і через гнівні вигуки публіки був змушений скоротити свій сет.

Орієнтація

Ще з перших років діяльності тема гомосексуальності постійно фігурує у творчості Tyler, the Creator, причому в доволі іронічному ключі. Спочатку він використовував слова «гей» та «педик» як підкол і стьоб. На альбомі Goblin слово «faggot» («педик») використовується 213 разів.

Хтось називав мене гомофобом. Я не гомофоб. Я просто кажу «педик» і використовую «гейський» як прикметник для опису дурного лайна.

На останніх альбомах Тайлер відповідає на обвинувачення громадськості, зокрема в пісні Fuck It. Він запитує: «Як я можу бути гомофобом, якщо мій хлопець був геєм?».

В альбомі Flower Boy почалися серйозні розмови. У I Ain’t Got Time Оконма заявляє, що «цілується з білими хлопчиками з 2004 року». А в пісні Garden Shed під «садовим сараєм» він характеризує свою гомосексуальність. Наче це місце, у якому він може сховатися. У цьому ж треці репер каже, що «гомосексуальність — це тимчасове явище, яке в нього не проходить».

Також колись Оконма написав твіт із камінг-аутом. Це сприйняли як жарт, а Тайлер сказав, що його ніхто не зрозумів. Потім в одному з інтерв’ю він заявив, що в 15 років зустрічався з хлопцем. А декілька років тому Джейден Сміт зі сміхом заявив зі сцени, що Тайлер його хлопець.

Пісня I Think з останнього альбому репера — одна з найвідвертіших у його дискографії. Слова «Хотів би я, щоб ти назвав мене своїм ім’ям» є відсилкою до фільму Луки Гуаданьїно про гомосексуальні стосунки «Назви мене своїм ім’ям» (2017).

Хотів би я, щоб ти назвав(-ла) мене своїм ім’ям, тому що я прошу пробачення

Розповіді Тайлера про його орієнтацію продовжилися і на останньому альбомі IGOR, на якому завуальовано розповідається історія кохання до чоловіка. Але протягом платівки Оконма зізнається, що поки не має сміливості «скинути маску».

Творець — чудовий приклад того, як нелегке і відсторонене дитинство можна спрямувати у правильне русло і створити з себе культову особистість, що надихає мільйони.

Із самого дитинства мій мозок працює так, що одна ідея завжди стає частиною чогось іншого. Моя сорочка відображає меседж пісні, а текст може народитися з жарту. Все взаємопов’язано, але музика — найголовніше. Tyler, the Creator.

Читайте також про історію життя Чарльза Менсона, який став символом поп-культури.