Тексти

Треш і угар: 6 українських артистів, які відриваються на повну

Данило Панімаш

Є такий пласт артистів, які викликають ну дуже двоякі відчуття. По-перше, незрозуміло, кепкують вони чи вся їхня творчість робиться на серйозі. По-друге — після прослуховування їхні пісні (і гірше — όбрази) ще довго сидять у голові і їх неможливо забути.

Ми відібрали 6 найтрешовіших артистів і гуртів, після знайомства з якими ви проклянете цю статтю.

Торжество метамодерну. «Балдьож»

 

У XV-XIX століттях на території сучасних України та Росії жили торговці-перевізники, яких називали чумаками. Вони їздили по степах і продавали всяку всячину від солі до зброї і тканин, а щоб не було нудно в далекій дорозі, наспівували на ходу пісні про все, що їм у голову йшло.

Київський гурт «Балдьож», який складається з дівчат Ані й Саші, продовжує цю традицію оспівування навколишнього світу. Правда, цього разу степові пейзажі, флору та фауну замінили актуальніші речі — хачапурі, пуп тарілки, Толік і велика жопа. Чомусь дует порівнюють зі співачкою Луною, на що дівчата дотепно відповідають, що єдина схожість — у тому, що вони, як і Луна, не вміють співати.

Щирість допомагає Ані й Саші завойовувати аудиторію. Здавалося б, що «Балдьож» — це чергові інтернет-фріки, проте їхня чесність як перед самими собою, так і перед навколишнім світом нестерпно підкупає. Як зазвичай буває — віртуальні герої, виходячи у реальний світ, стають непереборною силою. Поки що найкращий результат «Балдьож» за переглядами — кліп на пісню «Дисс на мужчин», який зібрав 90 000 переглядів на YouTube.

«Балдьож» — прекрасна ілюстрація сучасності. Сьогодні будь-хто може знайти собі вірну аудиторію, отримати свою славу і навіть цілого продюсера. І не важливо, що аудиторія буде складатися з двох шанувальників, слава буде тривати 15 хвилин, а продюсером виявиться хлопець з сусіднього під’їзду. Головне — щирість і чесність. Вони перемагають і простір, і час.

Дніпровський гоп-хоп. KvasTaras

У Франції є шансон — красива пісня про складні почуття і кохання. Едіт Піаф, Жак Брель, Шарль Азнавур. У пострадянських країнах шансоном чомусь почали називати блатняк — Михайла Круга, Івана Кучіна і гурт «Лесоповал» з піснями про грабіжників у законі та іншу романтику кримінального життя. У США з’явився хіп-хоп — історії про складне життя чорношкірих у гетто (в тому числі й про кримінальне).

А наприкінці 2000-х у Дніпрі з’явився гурт, який об’єднав і хіп-хоп, і блатняк (тільки про життя найнижчих кримінальних елементів) — KvasTaras. Це справжній гоп-хоп, заспіваний/зачитаний від особи звичайного гопника з притаманними йому інтонаціями. Ці інтонації ви чули у задвірках спальних районів — «сиш, еу, ди сюда», і зазвичай ваші ноги прискорювалися у напрямку рятівної маршрутки чи під’їзду.

Особливу увагу гурт приділяє темам пісень. У KvasTaras можна знайти і патріотичну пісню про дніпровський ринок «Озерку», і про лунапарк, і про шмаль, і про «Левобережный родной, моё сердечко с тобой», яка взагалі може стати гімном Лівобережної України. І, звичайно ж, про нерозділене кохання.

И подкатил к тебе я
И предложил я выпить
А ты мне отказала
И в душу мне насрала

Гурт на кілька років припинив своє існування, однак нещодавно тріумфально повернувся, виклавши на YouTube свої обрані твори.

Треш-Паганіні. МС Panini

МС Panini — зірка київського андеграунду. В його інстаграмі близько 60 000 підписників, YouTube-канал було переглянуто майже 1 000 000 разів. Він працює у багатьох жанрах, від агресивного хіп-хопу («Ди нахуй») до наркоманського техно («Под спидами») і не менш наркоманського оспівування борщу («Борщ»).

Навіть хайповий ковбой-репер Lil Nas X, автор хіта Old Town Road, назвав один з треків свого альбому на честь MC Panini.

Цікаве спостереження — МС Panini майже ніколи не моргає. Такою властивістю володів великий вбивця Чарльз Менсон. І взагалі здається, що МС Panini подумки відлетів кудись у космос, видаючи нескінченний потік свідомості на задану тему. Шкода тільки, що свідомість обмежується борщем, спідами та Скубі Ду.

Переконливий дебют. Big Pu

Цієї статті взагалі не було б, якби не продюсер Денис Путінцев, який буквально ось-ось дебютував з треком «На хаті» під псевдонімом Big Pu. Схоже, що колишньому менеджеру MamaRika, «ТІК» і Анастасії Приходько стало тісно в рамках поп-музики, і він вирішив показати всім (хто зможе додивитися цей кліп до кінця), на що здатний Біґ Пу.

Це відео десь із третьої секунди насторожує, а з десятої його хочеться вимкнути. Однак це зробити неможливо, особливо мазохістам. Цей треш дійсно гіпнотизує. Дикий, контроверсійний текст і не менш дикий відеоряд — схоже, продюсер відпустив себе, звільнився від своїх внутрішніх ланцюгів і демонів. Ще й не таке буде!

Проте це гарний знак — продюсери йдуть в андеграунд. А в андеграунді, як відомо, можливо все — навіть називати жінок «тьолками» (дисклеймер: це сарказм).

Цей кліп — сміливий крок. Єдине, що нас засмучує — чи прийде хоч якийсь артист до Дениса Путінцева після такого кліпу. «Дядечку, а ви дійсно продюсер?».

Харківська щирість. «Четвертий реактор»

Дивний харківський гурт: балалаєчник Ваня і гітарист Вова вистрілили на шоу «Україна має талант» з піснею «Косметичка». Її можна назвати єдиним хітом гурту, адже це показали по телебаченню. Однак у «Четвертого реактора» є ще чудова пісня «Таня» з, певно, найкращим описом відчуття закоханості в сучасній українській поезії.

Бомбардировщик любви,
Бомбардировщик любви
У меня внутри нарушает границу 
Бомбардировщик любви

Ну а пісню «Бидло», яку гурт виконував біля переходу в засніженому Харкові, взагалі можна віднести до спроби суїциду. Революційна пісня, хоч і непомічена.

Сатанинська Одеса. RE-VENGEANCE

Демон помсти Леонід — культова сутність. Причому не тільки в Одесі. Свою культовість демон помсти Леонід отримав завдяки програмі «Половинки», в якій шукав свою любов. І знайшов!

Друга хвиля слави прийшла до демона помсти Леоніда після появи його гурту RE-VENGEANCE на шоу «Х-Фактор». Там вони приголомшливо виконали пісню «Океану Ельзи» «Не здамся без бою» та пісню Меріліна МенсонаComa White. І ледь не розтрощив сцену у відборі. Антон Савлєпов з гурту «АГОНЬ» дуже тішився і ледь сам не приєднався.

Однак справжній інтерес представляє власна творчість гурту. На жаль, на просторах Youtube є тільки один їхній кліп під назвою «Педо-Путлер» з прекрасним приспівом: «Путін педофіл, Путін педофіл, Путін педофіл і некрофіл». А пісню можна в принципі назвати патріотичною.

Читайте також про найкращу українську музику жовтня.