Головна ТекстиІсторія кліпмейкінгуНова музикаНовини

Тексти

Stoned Jesus дуже втомилися:
огляд альбому Pilgrims

Данило Панімаш
24 Січ 2019

Продовжуємо відповідати, чому альбоми гуртів «Вагоновожатые» та Stoned Jesus не потрапили до рейтингу найкращих альбомів СЛУХу за 2018 рік. За «Референс» від «Вагоновожатых» ми пояснили, а зараз оглянемо довгоочікуваний альбом Pilgrims від Stoned Jesus.

Stoned Jesus почали кар’єру з альбому First Communion — збірника добрячої «мужицької» музики, в якій більше було яєць, ніж важливого для будь-якої творчості конфлікту і під яку дуже добре махати головою. Після лікування шийних хребців вони випустили напівтріповий хард-рок з елементами Black Sabbath під назвою Seven Thunders Roar. З по-юнацьки пафосною поезією на кшталт «здається, що ти молодий / але ти майже мертвий всередині», сторітелінгом про електричну господиню на єдинорогах та іншими казками.

Тим не менше, під все це хотілося відпустити волосся, причепити собі ланцюг на штани, припертися в бар і напитися. Зовсім непогано, коли музика стимулює змінитися й приміряти на себе щось інше — це вже перемога самої музики.

У 2015-му вийшов «ще-не-легендарний-але-скоро-стане-таким» The Harvest, після якого західні промоутери помітили потенціал гурту і подумали, що було б добре заманити його на територію загниваючого Заходу, де рок-музику шанують більше, ніж у рідній Україні.

Тут уже все було по-дорослому — і потужний саунд, і міцні бойовики типу Here Come The Robots, і Wound. The Harvest як для гурту, так і для слухачів став переходом на новий рівень, хоча і лишився такою самою «мужицькою» музикою — потужною, інколи пафосною і трагічною, після якої хочеться йти не в бар, а одразу у Вальгаллу.

Після цього Stoned Jesus зник з українських радарів в плані творчості. Вони їздили в тури у Європу, Латинську Америку, почали працювати з лейблом Napalm Records, що стало для української важкої музики другою переможенькою після Jinjer. І через три роки, у 2018-му, випустили новий альбом Pilgrims.

 

Pilgrims починається «за здравіє» — принаймні, у першому ж треку Excited чутно сильний вплив Mastodon зі збереженням класичного почерку Stoned Jesus часів попереднього альбому The Harvest. Перша думка — у музикантів значно виросли вміння музикування, адже Excited здався найскладнішим і найнепередбачуванішим з усього, що «джізаси» робили до цього. Однак вже в наступному треку Thessalia чутно радикальне спрощення форми.

Коли Ігор Сидоренко розповідає, що в пісні є вплив ранніх Deftones (особливо — альбому Adrenaline) він забуває додати, що цей реліз був цікавим у 1995 році. І що вже казати про головний риф треку, який є майже повною копією One Weak Deftones і повторюється протягом ледь не двох хвилин, змінюючись лише динамічно.

Взагалі однією з головних проблем альбому можна назвати рифове повторення. Вони кружляють і кружляють з рідкими паузами, в яких звучать дійсно красиві мелодійні елементи.

Трек Feel нагадує пост-хардкор, зіграний з роковою прямолінійністю. Але це слухати складно — 6 хвилин занудства, на жаль, переважують 3 останні хвилини чуттєвості й краси. Така сама ситуація відбувається і з треком Hands Resist Him, на якому найцікавіше заховано в самому кінці. Щоб почути красу, треба добре почекати (або просто проклацати пісню). І так — весь альбом, крім пісень Excited і Apathy.

Бути рок-зіркою — це не вічний угар і рок-н-ролл. Іноді це і тіснота, постійна дорога, стрес, а зірковий час триває півтори-дві години на сцені з не самим топовим звуком.

Однак є одне «але», яке криється у концепції альбому. Ідея платівки — це переживання турового життя музиканта, коли творчість перетворюється на рутину. Автобус — концерт — їжа/алкоголь — сон — автобус — концерт, і так по колу у тій самій компанії. В офісі принаймні можна відпочити вдома від колег.

Виявляється, бути рок-зіркою — це не вічний угар і рок-н-ролл. Іноді це і тіснота, постійна дорога, стрес, а зірковий час триває півтори-дві години на сцені з не самим топовим звуком. І якщо подивитися на альбом з цього боку, то вся конструкція під назвою Pilgrims повністю відображає страшний тягомотний процес подорожі музиканта-пілігрима з точки А в точку В у занедбаному бусіку.

Проте, в цьому «але» є ще одне «але» — сама ідея може бути цікавою тільки такому ж музичному планктону, тобто одиницям. Вона взагалі не корелює зі слухачем. А про світ, в якому актуальних/важливих/болісних тем і так хоч греблю гати, й казати нічого.

Звичайно, кожен має власний больовий поріг, та у випадку Stoned Jesus сповідь перетворюється на скаргу. «I need shower and sleep, then I’ll live another day», — співає Ігор Сидоренко. Ну, а я на голодний шлунок пишу цей текст, у мене закінчились цигарки, кава, купа дедлайнів. Якщо я запишу про це альбом, він буде цікавий? Навряд. Ідея альбому бентежить тільки самого Ігоря Сидоренка та його близьких, і лише наповнює музику, додає кольору, але не впливає на загальне враження.

Pilgrims міг би стати новим етапом у дискографії Stoned Jesus і найбільш експериментальним записом гурту. Тут можна почути прагнення подружити жанри від пост-хардкору з притаманними йому диссонансами до майже сладжу, майже-грув-металу і майже-прогресивного року — і це майже вдалося, та експеримент недопрацьований. В інтерв’ю публіцисту Олександру Пролетарському Ігор говорив про творчу кризу, в якій перебуває. Звісно, ми бажаємо музикантові скоріше її подолати, взяти себе в руки і надавати всім дроздів.

Дивіться також, як Ігор Сидоренко розповів нам про створення кожної пісні з альбому Pilgrims.

  • Новини

    Розпочався відбір на участь у Нацвідборі на «Євробачення-2025»: як податись17 Вер 2024
  • Новини

    Платформа «На її основі» запустила гранти для підтримки артистів11 Вер 2024
  • Новини

    «Телебачення Торонто» випустило сюжет про артистів, які поїхали з України. Деякі відповіли на критику2 Вер 2024
  • Про проект
    © 2025 Всі права захищено.