Тексти

6 історій успіху вуличних музикантів

Максим Комлєв

Готуючись до концерту нью-йоркців Too Many Zooz у Києві, згадуємо яскравих музикантів, для яких вуличні виступи стали трампліном до популярності.

Підхід до просування музики міняється. Тепер не потрібно оббивати пороги лейблів у надії на те, що якомусь менеджеру сподобається твій матеріал. Інтернет прибрав завісу між музикантом і слухачем, а історіями в стилі «я просто виклав трек на soundcloud, а потім мене покликали на концерт» уже нікого не здивуєш.

Але не всім підходить такий шлях. Все ж таки мережа, як і все штучне, вбиває живий контакт аудиторії з музикою. Саме тому в світі чимало артистів, які дотримуються консервативного підходу до розповсюдження своєї творчості. Як і тисячі років назад, вони виходять на вулицю.

Для когось busking (з англ. – виступи на вулиці) — просто кілька годин гри на гітарі з можливістю заробити на таксі додому. Інші влаштовують повноцінні перфоманси, весь масштаб яких просто неможливо передати через інтернет. Є музиканти, для яких вулична гра — стиль життя: вони подорожують світом, живучи лише за гроші, що заробили на імпровізованому концерті.

Мета й підхід у артистів різні, але спільне одне — вулиця, можливо, єдиний «живий» концертний майданчик у світі, де будь-який музикант може знайти свого слухача. Повз тебе можуть пройти, не звернувши уваги, але людей, які назвуть твою музику лайном, все ж менше, ніж у мережі. До того ж, такі виступи загартовують, дозволяють на практиці розвинути вокал і артистизм, побороти страх сцени.

Для деяких музикантів вулиця стала відправною точкою кар’єри, інші завдяки популярності своїх виступів у соціальних мережах виросли в міжнародних зірок.

1

Blue Man Group

Дивакуватий бенд із трьох друзів зібрався наприкінці 1980-х у Нью-Йорку. Сховавшись за синіми масками, вони влаштовували вуличні арт-перформанси шість днів на тиждень. Слава лисих інопланетян поширювалася містом, і на колектив звернули увагу журналісти MTV. Згодом Blue Man Group перейшли з парків і тротуарів у невеликі клуби та театри.

Зараз це вже не просто тріо, а міжнародна компанія з розписаними на рік вперед турами і пропискою у Нью-Йорку, Берліні, Лас-Вегасі. Але, незважаючи на такий успіх та мільйонні заробітки, Blue Man Group не забувають про вуличні виступи. Їх нерідко можна побачити з унікальними шоу на стику музики, гумору та акторства в різних куточках світу, де вони грають на дивних інструментах, зокрема на трубах із полівінілхориду.

2

Ед Ширан

Зараз об’єкт музичного хейтерства збирає стадіони, б’є рекорди стрімінгів та «рве» YouTube, але на початку кар’єри британець грав на вулиці. Романтики в цьому було небагато — Ед буквально був бездомним, і протягом майже трьох років жив за рахунок таких виступів.

«Я грав концерт, чекав до ранку, поки відкриється метро, спав на станції й починав усе знову»

Ед Ширан

3

Гречка

Дівчина з маленького російського містечка Кінгісепп досягла успіху зі звичним форматом — гітара та чесні тексти. Вона починала з виступів на вулицях рідного Кінгісеппа, біля магазину, де збираються буркотливі бабусі та алкоголіки. На початку до співачки ставилися вороже, але згодом Гречка стала місцевою зіркою.

Переїхавши до Санкт-Петербурга, Настя продовжила давати вуличні концерти, а згодом почала грати в клубі «Іонотека». Там її помітив власник майданчика, Олександр Іонов, і запропонував записати альбом. «Звёзды только ночью» вийшов наприкінці 2017, а вже в березні Гречка грала в прайм-тайм на шоу «Вечерний Ургант».

4

US Orchestra

Ледь не єдиний приклад українського традиційного фольку без шароварщини та стереотипів. Якби ми перенеслися на 150 років назад і замість улюблених барів танцювали в кабаках Закарпаття, там би грав US Orchestra.

Їхній дебютний альбом «I» вийшов весною 2018 року, привернувши увагу локальних ЗМІ до колективу. Незважаючи на фестивальні сети в Західній Європі та концерти в Греції, виступи на вулиці — звична справа для гурту. Збираючи біля себе як малих, так і дорослих слухачів, музиканти влаштовують запальні виступи, даючи автентичній українській музиці друге життя.

5

Dub FX

Можливо, перший з музикантів 2000-х, що прославився завдяки вуличним концертам.
Австралійський бітмейкер досі обходиться без музичних інструментів в класичному розумінні цього терміна. Його сила у вокалі, різних педалях і примочках та в семплері, завдяки чому Dub FX синтезує унікальний звук.

У 2006 році Dub FX вирушив у тур Європою, а згодом доїхав до Англії, відточуючи на імпровізованих концертах стиль, техніку й звучання. Відео з його виступами розліталося соціальними мережами, популярність музиканта зростала, згодом австралієць доріс до сольных залів і сетів на фестах.

6

Too Many Zooz

За більш ніж 100 років існування Нью-Йоркського метро там зіграло бозна-скільки музикантів, але вилізти з підземки на концертні майданчики змогли тільки хлопці з Too Many Zooz.

П’ять років тому трійка друзів, двоє з яких вивчали джаз, почала грати в метро. Мети стати популярними не було — хлопці просто грали, щоб втішити та розважити пасажирів. Можливо, Too Many Zooz так і лишився б іще одним веселим гуртом із метро, але свою справу зробив інтернет. У 2014 відео з їх виступом у підземці стало вірусним на YouTube. Користувачі відмічали шалену енергію музикантів, а також танці саксофоніста Лео Пеллегріно. І тут понеслося: про гурт заговорили ЗМІ, лейбли стали в чергу з контрактами.

Наступного року Beyonce запросила Too Many Zooz зіграти на альбомі Lemonade. Духова феєрія на пісні Daddy Lessons — це вони. Пізніше бенд виступив з поп-дівою на врученні нагороди CMA Awards. З моменту публікації доленосного відео до потрапляння на ТБ минуло трохи більше двох років.

У тому ж 2016 формація випустила дебютний альбом Subway Gawdz, де в повній мірі розкривається суть жанру brass house, який вигадали Too Many Zooz. Суміш класичного джазу з балканськими мотивами, приправлена електронними мотивами та хіп-хоп-вайбом, слухається на одному подиху.

Бренди також звернули увагу на музику американців. Літній хіт-сингл Warriors взяв до реклами нового смартфону Google, інший трек Too Many Zooz грає в промо-ролику мережі кафе KFC.

Наразі Too Many Zooz пишуть другий альбом і продовжують давати концерти по всьому світу. Не пропустіть їх перший виступ в Україні вже 22 серпня в Зеленому Театрі.

Яка ймовірність зустріти бенд у київській підземці? Незабаром дізнаємося.