Тексти

Власний досвід: як написати пісню та створити потенційний хіт

Артем Пивоваров

Усі хочуть хіт, але не всі можуть його написати. Це — великий матеріал популярного українського артиста та саундпродюсера Артема Пивоварова про тонкощі написання пісень, створення хітів як окремий вид мистецтва і розбір усім знайомого хіта з поясненнями, чому він звучить саме так.

Думаю, багато музичних серферів і відчайдушних музикантів часто перебувають у пошуках тієї самої «формули» створення хітів і питають себе: «Як створювати музику, що буде викликати резонанс у серцях мільйонів людей?».

Мій інтерес до цього ремесла — далеко не виняток. У калейдоскопі нових течій і мінливих трендів важливим елементом для кожного музиканта була, є і буде індивідуальність.

Відшукати свій характерний звук і стиль — цей фактор для мене є основоположною і первозданною місією протягом декількох років. Що може послужити поштовхом для цього?

Цікаві факти про створення альбомів відомих артистів

Студія SweMix, шведська тусовка, що міксувала американські й британські хіти для європейської аудиторії — там в основному працювали вручну. «Ми сиділи і різали, бритвами та іншими речами», — так це робилося у 80-х.

А ось у 70-х роках учасники гурту Kraftwerk були зовсім не музикантами, а авангардними німецькими художниками, що досліджували «звуки шуму» — парових екскаваторів, відбійних молотків, поїздів, співу птахів і не мали нічого спільного з поп-музикою. Вони писали електронні треки з простих, повторюваних мелодій у мажорній гамі, і деякі з них стали хітами.

Безумовно, семплування у наші дні — невід’ємна частина музичного продакшну, але те, як це робили музиканти в 70-х, вартує найвищих похвал.

Наприклад, пісня Money гурту Pink Floyd (альбом The Dark Side of the Moon, 1973) — одна з моїх улюблених. Вона починається зі звуку каси, що відчиняється, і брязкоту грошей. Створювали її шляхом первісного запису брязкоту, а потім розрізали плівки на маленькі, приблизно по дюйму кожен, шматочки, а тоді старанно монтували на підлозі студії — так, щоби дзвін монет точно збігався з ритмом пісні. Цю задачу легко виконати за лічені хвилини при наявності сучасних семплера і секвенсора. Схожий спосіб використовував і гурт Queen у ранні роки своєї творчості.

Зараз з’являються нові інструменти для створення музики — синтезатори, драм-машини, семплери. Їх використовують в основному трушні музиканти, хоча нова школа хіп-хопу, наприклад, задовольняється встановленням програми Logic на комп’ютер. І відрізнити якість звучання одних від інших з роками стає все важче. Ми живемо в дивовижний час і кожен з нас може використовувати ці ресурси по максимуму. Залишається лише маленька деталь, що може надалі зібратися у великій і цілісний механізм — індивідуальність.

Розбір основних принципів написання пісні

Я можу розказати про особистий підхід до написання пісень, через призму художніх картин або фільмів.

Уявімо, що ваш трек — це універсальна конструкція, а якщо бути точним, — це ідеальний сценарій із безлічі сцен. Але перед цим треба визначитися із жанром фільму. Арт-хаус? Мелодрама? Я би віддав перевагу гостросюжетному бойовику. Цей варіант може послужити яскравим прикладом і метафорою.

Інтро, початок пісні
Це частина сцени, в якій ми відкриваємо глядачеві завісу. Від того, наскільки сильним буде ефект цієї дії, залежить подальше занурення в нашу картину, тобто композицію.
Перший куплет
Тут ми заявляємо головного персонажа. Ми знайомимо його з глядачем, показуємо його характер (у випадку з піснею це мелодика і гармонія, яка поступово перетікає з ноти в ноту).
Прехорус, частина треку перед приспівом
У фільмі це може бути напруга перед сценою, якийсь саспенс, завдяки якому ми розуміємо, що режисер підводить нас до яскравої і виразної події.
Приспів
Сцена, в якій ми можемо сповна відчути на собі спецефекти і основну думку, яку хотів донести художник. Емоційний сплеск у цьому моменті практично досягає апогею, і щоб зберегти інтригу, краще за все не переборщити зі спецефектами, залишивши їх на наступні сцени фільму. Тут важлива недомовленість.

Оскільки бойовик — це популярний жанр кіноіндустрії, я впевнений, що кожна людина, яка дивилася такий фільм від початку до кінця, розуміє, як розгортатимуться події. Головне завдання стрічки — втримати увагу глядача. Через призму хуків і тригерів, можливо, навіть ідейних зачіпок, емоційно наситити публіку.

Безумовно, ми можемо пройти по кожному елементу і головних складових пісні — гармонії, мелодії, ритму, темпу, ґруву. Але вся ця інформація доступна кожному на просторах мережі. Хочу лише підкреслити і в черговий раз респектнути великому Джеймсу Брауну.

Співак завжди сміливо заявляв про те, що в його музиці кожен інструмент, будь то бас гітара, клавіші або його вокальна партія, мають виконувати функцію драм-інструментів. Тобто кожен інструмент повинен мати характерний біт і малюнок, який буде протягом композиції ґрувити й качати. У випадку з «нашим бойовиком» цю схему теж можна застосовувати.

Що таке саунддизайн і чому він важливий в сучасній музиці?

На мою думку, саунддизайн — це такий собі збірний механізм смакових переваг і поглядів на музику, які представляють собою характерні звуки у всесвіті творця.

Будь-який музичний продакшн, аранжувальник або ж саундінженер з великим багажем знань і роботи в індустрії підбирає необхідні ключі до цього механізму.

Хтось шукає натхнення у конкретних референсах конкретного виконавця. Хтось відштовхується від своїх відчуттів, довіряючи своїм інстинктам і чуттю саундпродюсера. В обох випадках працює інтерсуб’єктивна думка, а саме узагальнений досвід представлення предметів.

Простими словами — наприклад, є однакові звуки, що можуть подобатися не тільки мені, а й моїм друзям, і ще сотням тисяч інших людей. І зрозумівши це, ми маємо вибрати: іти за трендами, які нам диктує маса, або зробити все, щоби виділитися і знайти нове музичне звучання.

Вибір завжди тільки за вами, але яким би шляхом ви не пішли, в підсумку кожен залишиться зі своїм баченням і підходом до музики. Хтось буде дивитися на музику з точки зору бізнесу, інший — з точки зору мистецтва. Хтось буде бачити її як рух енергії, а інші — бачитимуть ї через призму кіно. А дехто вважає, що кожен елемент у музиці має виконувати роль ударних, як Джеймс Браун.

Я можу ще продовжувати. Тому якщо відповідати на питання «Чи потрібен саунддизайн у сучасній музиці?», то відповідь на нього буде приблизно, як на питання «Чи потрібен хіп-хоп у сучасній музиці? Чи, може, просто обмежимося рок-музикою?».

Можу сказати так: якщо ти художник, малюй цю картину в тому стилі, який подобається тобі. Повір, шанувальники твого мистецтва рано чи пізно знайдуться. Хто знає, можливо, прямо зараз і в цей момент зароджується новий стиль музики?

Розбір хіта Dancing Queen на секції і пояснення, чому зробили саме так

У цьому пункті я хочу привести в приклад свою формулу написання пісень через призму кіно, яку я згадував раніше. У цьому мені допоможе гурт ABBA та їхній турботрек Dancing Queen. Розберемо по пунктах:

  • Інтро, початок пісні — та сама початкова сцена, в якій ми відкриваємо завісу глядачеві. Що робить ABBA? З перших же секунд обриває цей завісу. Звучить мелодія — головний лейтмотив, що через 20 секунд переходить у приспів. Це ідеальний хук — почати пісню з приспіву, не давши йому розвинутися повноцінно, і зберегти інтригу. 10 з 10. Однозначно.
  • Перший куплет — момент, у якому я згадував про появу головного персонажа «фільму». ABBA пішли далі. Вони заявили його вже з 20-ї секунди. В приспіві ми вже можемо чути всю міць їхніх голосів і гармонійну палітру. В куплеті вони дали слухачеві можливість трохи охолонути і зануритися в невимушену атмосферу.

Переходимо в частину перед приспівом (прехорус) — це одна з найкрасивіших мелодій у пісні, в якій звучать такі рядки:

You are the dancing queen
Young and sweet
Only seventeen
Dancing queen
Feel the beat from the tambourine

ABBA — королі й королеви прехорусів у поп-музиці, на мою скромну думку. Якщо ми вже з вами настільки відверті, то я думаю, складно не помітити і не визнати, що в цій композиції і в багатьох інших піснях гурту присутня неймовірна концентрація красивих мелодій / заспівних мелодій на квадратний метр, а якщо бути точним, кожні 15–20 секунд мелодії переливаються і змінюють одна одну послідовно, не викликаючи відчуття дисонансу в голові. Це прекрасно!

Приспів — у бій вступають спецефекти, яскраві спалахи, екшн-сцени. Ми відчуваємо весь спектр емоцій і чуємо головний меседж пісні:

You can dance
You can jive
Having the time of your life
See that girl
Watch that scene
Dig in the dancing queen

Хочеться летіти, бігти, танцювати, розводити руки в сторону і кричати на повну силу. Для мене кожен раз у приспіві настає особливий емоційний пік і з кожним разом хочеться відчути його знову і знову. Це особлива пісня. Пісня, сценарій якої не напишеш по книзі. Пісня, в якій присутня певна магія слів, ритму і гармонії.

І знову нам дають можливість зовсім трохи перепочити. І в цьому реченні ключовими словами буде фраза «зовсім трохи», тому що в порівнянні з першим куплетом, який повторюється двічі, ABBA вирішили виконати його тільки один раз, тим самим зробивши перехід у прехорус і знову готуючи нас до повторного стрибка в енергетично-потужний приспів.

І знову звучить приспів. У цей момент я викручую гучність на максимум, щоби вповні відчути на собі всю його міць і силу. І в цьому випадку тобі вже насправді здається, що ABBA тебе не щадить. Вони знову повторюють рядки: «Dig in the dancing queen», — і ти підносишся! Настає повний катарсис.

Кожною клітинкою свого тіла я вірю тому, що чую. Нехай навіть вона написана за вивіреною формулою, та емоція та енергія в ній — це якраз ключ, який кожен із нас намагається відшукати в пісні. Це той самий «світ», у який хочеться повертатися знову і знову. Радість, сльози, смуток, абсолютно різні емоції, незалежно від вікової категорії, музика може викликати у людей. І справа далеко не в формулі…

Крім виробництва, хіти стають хітами через правило трьох прослуховувань

Коли ми створюємо музику або пишемо пісні, ми з командою періодично користуємося правилом трьох прослуховувань. Що це таке? Назва говорить сама за себе.

Коли людина чує ту саму пісню більше трьох разів із невеликим інтервалом у часі, вона підсвідомо формує власну думку про цей трек.

Як кажуть психологи, саме наша підсвідомість вирішує, що нам подобається, а що ні, а для цього потрібен час. Так от після трьох прослуховувань однієї композиції стає очевидно, чи подобається тобі вона, чи ні, чи є в неї хук, що тебе чіпляє, чи хочеться тобі додати її до власного списку відтворення.

Саме через це на фінальних етапах роботи варто дати треку «відлежатися» і послухати його з перервами. Після цього ми оразу розуміємо, чого цій пісні не вистачає, або що в ній потрібно змінити.

Підбірка корисних майстер-класів для написання музики

Система «Конокол»

Для початку я б порадив школу, до якої я періодично повертаюся і повторюю виконану роботу раз за разом. Система «Конокол». Уроки ритму і використання в музичній імпровізації. Це дійсно цікаво!

Школа вокалу від Мелісси Кросс

Ця жінка направила і навчила ціле покоління рок-зірок.

Timbaland teaches Producing and Beatmaking

Складаючи цей список, я не міг не додати в нього гуру 2000-х, музичного продюсера і лауреата «Греммі»Timbaland.

Ця людина перевернула мислення і свідомість багатьох поколінь. Він показав музику під новим кутом, використавши не лише стандартні звуки інструментів, а й ті звуки, які створював за допомогою свого голосу, простими словами — бітбокс. У 2019-му він випустив свій майстер-клас зі створення бітів і написання музики. Я його наполегливо рекомендую.

Songwriting: Writing the Lyrics

Курс із написання слів пісень — Songwriting: Writing the Lyrics від Berklee College of Music. Цей онлайн-курс допоможе вам розібратися, що таке написання пісень, які бувають основні композиційні елементи, що таке мелодійний ритм і з багато чим іншим, допоможе стати ближче до написання текстів, які співатимуть мільйони.

Читайте також історію діджитал-продюсерки Анаід Агаджанової, яка з дитинства любила радіо та виписувала пісні в блокнот, а тепер працює там.