1996 рік. У Backstreet Boys вийшов дебютний альбом, гурт Ramones розпався, вбили Тупака Шакура. З усіх колонок на Троєщинському ринку лунає «Тучи» від «Иванушки International». Мені — 5 років, улюблений співак — Олег Газманов.
А Сергію — 24. У 1996-му Сергій сів пожиттєво за умисне вбивство. Свою провину не визнає, але суд вирішив інакше. Половину свого життя він провів у камері. А міг би і не провести. Смертну кару — розстріл — в Україні скасували лише у 1997 році. Відтоді найсуворіше покарання — це довічне, і дають його саме за статтею «умисне вбивство».
Коли я думаю про пожиттєве, перед очима першою чомусь постає картинка з телевізора: безглузді сюжети з норвезької тюрми Іла, де терориста Андерса Брейвіка тримають в окремій камері на 24 квадрати, з власним кабінетом, можливістю вести переписку. І в’їдливий коментар мами: «Ого, у нас вдома не так круто». Звісно, у Сергія все не так. Можливо, єдина схожість — це максимальний рівень безпеки. В камері по кілька людей. Норма простору на одного — 4 квадратних метри. З бетонного мішка можна вийти лише на годинну прогулянку під суворим наглядом. Головні розваги — телевізор і спорт. Телефон — не можна.
Ми говоримо з Сергієм через скло, як у фільмах. Наскільки його світ ізольований? Там є місце для музики? Чи зникає в ізольованих умовах жага прекрасного? І чи породжує це відчуження творчість — які пісні співають довічно ув’язнені?