Розкриваємо деталі повернення культового гурту 2sleepy / «Надто Сонна». 10 років тому він прокладав дорогу електронній музиці в Україні.
Інтерв'ю
Повернення року: 2sleepy презентує нові треки та кличе на концерт
У період, коли українська незалежна музика в Києві не виходила за межі клубів «Диван», «44» та «Xlib», гурт 2sleepy / «Надто Сонна» був одним з найцікавіших. Їх другий альбом Art Fraud, що вийшов у 2008 році, називають одним з найбільш значущих альбомів в історії української електронної музики. «Тепла» індітроніка тріо з вінтажними драм-машинами та аналоговими синтезаторами була чимось новим для нашої сцени, виходила за рамки прийнятих жанрів.
Шість років тому 2sleepy, за різних обставин, призупинив концертну та студійну роботу. За цей час українська сцена змінилася кардинально. Зараз у нас нові герої, а про старих кумирів потроху забувають. Але тепер 2sleepy повертається з новим альбомом, поглядами на музику та бажанням поборотися за увагу слухачів.
Ми поспілкувалися з учасниками гурту: Андрієм Прокопенко, Севою Солнцевим і Юрком «Дорі» Марченком про причини творчої паузи, про те, чим вони займалися впродовж неї та як це: писати альбом із різних країн впродовж трьох років. Також презентуємо два треки з нової платівки Honey, вихід якої очікується найближчим часом.
Як і чому ви припинили проект?
Сева: Насправді, ми ніколи не закривали проект. Ми прийняли рішення поставити «Надто Сонну» на паузу, сконцентруватися на інших сторонах нашого життя, на сім’ї та основній роботі.
Та зупинка у 2011 не відбулася миттєво. Оберти почали зменшуватися набагато раніше, десь у 2009, коли пішов Дорік. Напевно, зі сторони це не було помітно, бо ми в той час багато гастролювали.
Андрій: Згоден з Севою — ми перед паузою активно концертували, проїхали Україну від Львова до Донецька. Але концерти забирали весь вільний час, якого у нас і так особливо не було. Пауза дала нам можливість нарешті записати альбом.
Тобто, ви тоді розглядали можливість повернення?
Андрій: Звичайно. Просто не очікували, що запис нового альбому розтягнеться на такий довгий час.
Чим ви займалися, поки гурт був неактивним?
Дорі: Я продовжив грати в «Юркеш», брав участь в інших проектах, наприклад, Peter and the Wolves. Розвивав навички музичного продакшну, багато подорожував. Ну, і працював на звичній роботі.
Сева: Як і раніше — займався звукорежисурою. Чесно кажучи, в певний момент у мене виникло щось на зразок передозування музикою, тому що протягом декількох років я тільки те й робив, що зводив її. Тому я зосередився на записі та мікшуванні фільмів для українського кінопрокату. А ще півтора роки тому у мене народилася чудова донька, я отримую колосальне задоволення від батьківства.
Андрій: Я по роботі переїхав і досі живу в Нью-Йорку. Завдяки новим враженням я почав знову фотографувати. Активно ходив на концерти своїх кумирів, закриваючи музичні гештальти.
Умовний підйом української сцени стався декілька років тому. Не було бажання тоді увірватися на потяг?
Дорі: Скоріше, хотілося його підштовхнути. Бо сам він не хотів їхати…
А ви не шкодували, що припинили грати? Зараз могли бути популярнішими.
Сева: Прозвучить іронічно, але я не певен, що поняття «успішний український незалежний музикант» еквівалентне слову «щастя». Думаю, що в гурту 2sleepy своя історія розвитку, часом навіть не зовсім зрозуміла для нас.
Дорі: Шкодую, що пішов з групи. Хоч і тимчасово. Треба було просто взяти паузу, відпочити. Але не покидати.
Андрій: Могли б чи не могли — тут не вгадаєш. Ми ніколи не гналися за трендами і через це наша публіка хоч і нечисленна, але віддана. Та пауза була потрібна для переосмислення багатьох речей.
Що стал поштовхом для повернення гурту до життя?
Сева: Смішно, але якось мені захотілося послухати нові треки 2sleepy, і я такий: «Стоп, так ти ж в 2sleepy! Ти можеш їх написати!». Дорік повернувся в 2013, але робота не пішла. Ми зібралися ще раз в 2014, але знову безрезультатно.
Пам’ятаю день у червні 2015 року, я стояв біля кав’ярні на вулиці Гончара, і раптово відчув, що ми можемо довести це до кінця. Неначе хтось зверху поповнив нам карту. З тих пір процес повільно, але пішов.
Андрій: Після того, як ми натисли паузу, залишилася якась недомовленість, порожнеча, яку чимось потрібно було заповнити. Наприклад, в альбом увійшов один з найперших треків, який я придумав, коли тільки-тільки купив свій перший семплер, і який ми грали весь час на концертах. Для нас це була можливість нарешті оформити його в альбомному звучанні і висловити в музиці все те, що в нас накопичилося за роки відсутності. Під реюніон я навіть купив такий самий семплер на Ebay, який був моїм вірним концертним супутником, бо старий перед переїздом довелося продати.
Перші повідомлення про повернення 2sleepy з’явилися в 2016 році. Тоді ж ви говорили, що робота над новим альбомом ведеться з літа 2015 року, але закінчили його лише в 2018. Чому все так затягнулося?
Дорі: Банально — брак часу, прокрастинація перфекціоністів.
Сева: Ти навіть не уявляєш, як довго це було для нас. Сам формат віддаленої роботи над альбомом просто нелюдський. Правки від інших членів групи можна чекати тижнями.
Андрій: Ми робили треки ітераціями — хтось відправляв заготовку, хтось дописував нові партії або розвивав трек далі. І так по колу. Іноді закидали трек в «шухляду» на кілька місяців, щоб вийти з прокрастинації. Так і виходило, що могли створити трек за тиждень, а потім зникнути на місяць через брак часу, завалів на роботі, подорожей і таке інше.
Сева: До речі, в записі альбому нам допомагали наші друзі, музиканти Саша Корсун і Олена Лапіна. Саша записав партії живих барабанів, а Олена – вокалізи та синтезатори в декількох треках.
Дорі: Ага, а ще ми спілкувалися лише через мессенджери. Хоча полегшити процес можна було через дзвінки.
Що далі? Альбом, пара концертів і знову в сон, чи гурт повернувся всерйоз і надовго?
Дорі: Це відкрите питання, варіантів розвитку багато. Мені б хотілося випускати релізи частіше.
Сева: Є імовірність, що наступний альбом вийде раніше 2028 року.
Андрій: Проблема відстані нікуди не зникла. В цьому році я домовився на роботі, що буду працювати з України протягом двох місяців. Це дозволило нарешті реалізувати ідею концерту. Можливо, вийде зробити тур Україною. Основну роботу ми вже зробили — записали альбом і відрепетирували треки для концерту.
26 серпня 2sleepy презентує новий альбом Honey на ЮБК. Гурт принципово грає наживо, створюючи унікальне звучання за допомогою семплерів, синтезаторів, гітар та живих барабанів.