Тексти

Це катастрофа: 5 музичних фестивалів, на яких все пішло не так

Юрій Береза

Ми звикли до того, що музичний фестиваль — це позитивне явище. Слухаєш улюблені гурти, п’єш пиво, спілкуєшся з друзями та незнайомими людьми. Але бувають випадки, коли фестивалі перетворюються на катастрофу, яку неможливо контролювати.

Наприкінці липня в США скасували Woodstock 50 — фестиваль, який мав стати святом на честь оригінального Woodstock, що пройшов у 1969 році. Через перенос локації та сварки між інвесторами та організаторами захід відмінили.

Це далеко не катастрофічний варіант. Фестиваль ще не почав продавати квитки, люди не втратили гроші. Але були випадки, коли все йшло, м’яко кажучи, не за планом.

Разом із телеграм-каналом «Надо ехать», який розповідає про фестивалі по всьому світу, ми склали список з п’яти подій-катастроф. Чому всі купилися на Fyre Festival? Як український фестиваль став малобюджетним фільмом жахів? Чому ювілейний Woodstock став трагічним? Про це та інше — далі.

 

Carpathian Alliance

Carpathian Alliance — український фестиваль важкої музики, що проводився с 2012 по 2017 рік. Шостий сезон, який відбувся два роки тому на спортбазі «Тисовець» під Львовом, став для фестивалю останнім.

Про головного організатора Carpathian Alliance Дмитра Хлевінського, який, як пліткують, винен гроші багатьом людям, з тих пір нічого не чути.

Що пішло не так?

Умови для проживання. Номери на спортбазі коштували 360 гривень на добу, але вони були гіршими за вбиті «совкові» квартири в спальному районі. Кемпінг коштував 200 гривень за весь фестиваль. Організатори не поставили в ньому навіть душові кабіни.

Охорона. Охоронці не давали відвідувачам виходити з території Carpathian Alliance, погрожуючи зірвати з рук фестивальні браслети. Так вони хотіли зробити касу фудкорту: щоб ніхто не біг у місцевий магазин. Провіант на фестивалі був не дуже — гречка з сосискою за 45 гривень та шаурма з капустою без м’яса за 50.

Погана комунікація з відвідувачами. У багатьох випадках її не було, а якщо на якісь питання відповідали, то зовсім недружелюбно.

Жахливе ставлення до музикантів. Багато заявлених учасників фестивалю банально не доїхали до нього. Наприклад, шведський гурт Shining скасував свій виступ через те, що організатори не виконали елементарних умов контракту.

Частина гуртів заcтрягла на кордоні з Польщею. Тих, хто мав змогу доїхати з великою затримкою, ніхто не зустрів. Наприклад, гурт Crescent з Єгипту чекав на трансфер на територію фестивалю разом із усіма відвідувачами.

Fyre Festival

Кажемо Fyre Festival, а маємо на увазі катастрофу. Кажемо про катастрофу, а маємо на увазі Fyre Festival. Фестиваль, який на хвилі хайпу здавався раєм на землі, виявився далеко не таким.

Незважаючи на це, історія з Fyre Festival стала фундаментом двох документальних фільмів. А підприємець Біллі Макфарланд, який взявся за цей лохотрон і зараз за гратами, ще й заробив на цьому.

Що пішло не так?

Реклама обіцяла дуже багато. Промо, яке круто спрацювало, зіграло з Fyre Festival жахливий жарт. Реклама, в якій знялися Емілі Ратаковскі та Белла Хадід, обіцяло крутих артистів, тусівки на пляжі, VIP-яхти та все в цьому дусі. За дві доби розібрали майже всі квитки.

Раптова зміна локації. Острівець на Багамах, де мав відбутися Fyre Festival, колись належав наркобарону Пабло Ескобару. Ті, хто володіють островом зараз, заборонили використовувати ім’я Ескобара в промо, але їх не послухали. За шість тижнів до фестивалю організаторам заборонили влаштовувати фест на острові, вони почали шукати новий. Знайшли. Набагато гірший за попередній.

Апокаліпсис на місці. На острів, де Fyre Festival гіпотетично мав проходити, не впав метеорит, а приземлився літак із першими відвідувачами. Від того, що вони побачили, їм стало моторошно: ні сцени, ні лакшері-домівок, ні вродливих моделей. Натомість — розібрані конструкції, гори сміття та відсутність питної води. Гостей споювали алкоголем, аби вони не побачили весь цей безлад. Проте напившись, гості просто все доламували.

Midsummer Nightʼs Dream

Midsummer Nightʼs Dream — щорічна серія костюмованих вечірок, що проходить у Москві. Цього раз темою стала Terra Incognita, в перекладі з латини «невідома земля». Локація була десь під столицею. Зрештою, назва виявилася дуже влучною: більшість людей не знали, де територія фесту і не змогли туди дістатися.

Що пішло не так?

Погана погода. Сильна злива пошкодила інфраструктуру фесту, перетворила його на суцільне болото. На фест можна було дістатися з двох точок з допомогою водних шатлів. Але одну точку дощ розніс вщент.

Довге очікування трансферу. Люди в соцмережах писали, що їм довелося стояти в черзі на корабель декілька годин. У найкращому випадку — дві години, у найгіршому — бозна-скільки. Відвідувачі зазначали, що єдина пристань, з якої вирушали кораблі, не була безпечною — вона хиталася, не було огорожі та засобів для рятування.

Відсутність інфраструктури. Фестиваль не лише перетворився на велику калюжу, а й був не готовий до того, щоб прийняти людей — меблі та обладнання їхали разом із відвідувачами.

Ті фестивальники, які все ж змогли доїхати, були розчаровані. Усюди бруд, музика так собі та ніякої навігаціі територією фесту.

VestiVille Festival

Наприкінці червня цього року в бельгійському місті Ломмель мав відбутися фестиваль VestiVille. Три насичені багатством дні під живу музику від Cardi B, Migos, Future, A$AP Rocky (на той час на свободі) та інших. Нічого не нагадує? Як тільки з’явилися перші розлючені твіти у мережі, понеслися порівняння із фестивалем Fyre.

Що пішло не так?

Ніхто не попередив про скасування фестивалю. Звучить напрочуд дивно. Але саме так писали відвідувачі у твіттері. Мовляв, вони приїхали, а якісь люди кажуть, що фестивалю не буде. Насправді так воно і сталося. Чому?

Відсутність безпеки. Про проблеми з організаторами та охороною написав сам A$AP Rocky. За декілька днів до фестивалю стало зрозуміло, що організатори не можуть забезпечити охороною не тільки A$AP Rocky, а й публіку взагалі. Тому мер міста Ломмель не дав дозволу на старт фестивалю.  До того ж, усі побудовані сцени були ненадійними.

Відсутність сервісу. Так, більшість людей поцілувала ворота фестивалю і поїхала додому. Але були й ті, що приїхали заздалегідь у кемпінг. Їх пустили, але потім чомусь не хотіли випускати протягом 14 годин. Ба більше: на території кемпінгу не було їжі й води.

Woodstock ’99

Ми недаремно згадали фестиваль Woodstock на самому початку. Ювілеї першого рок-фесту в історії музики проходили в 1994 році та в 1999-му. І якщо в першому випадку був лише сильний дощ, через який фест стали називати Mudstock (mud — з англ. грязюка), то в 1999-у все було набагато гірше.

Що пішло не так?

Пекельна спека. У дні фестивалю стояла неймовірна спека. Температура повітря тоді досягла 38 градусів за Цельсієм. Це далося взнаки і на тому місці, де фестиваль проводився.

Невдала локація. Щоб вмістити якомога більше людей, була вибрана колишня авіабаза «Гріффітс». Уявіть — температура 38°C, усюди бетон, чотириметрові огорожі зі сталі, щоб «зайці» не могли пробратися на Woodstock. Уже пахне смаженим.

Високі ціни та непропрацьована інфраструктура. Їжа та вода були втричі дорожчими, ніж деінде, не вистачало фонтанчиків для пиття та туалетів. Через спеку та ці незручності люди почали трощити майно.

Піроманія та зґвалтування. Під час виступу Red Hot Chili Peppers загорілася аудіовежа. Полум’я погасили, але люди розпалили декілька великих багать і почали кидати в них майно фестивалю. Також Woodstock ’99 сумно відомий через декілька випадків зґвалтувань жінок — один з них був під час концерту Limp Bizkit, а другий — у наметовому містечку.

Читайте також про эпічні фейли зірок від час виступу.