Тексти

Що, де і як на «Файному Місті»: розказують досвідчені фестивальники

Максим Комлєв

У кінці липня в Тернополі вже всьоме пройде музичний фестиваль «Файне Місто». Тут зіграють Rage, Arch Enemy, The Hardkiss, IC3PEAK, Latexfauna, YUKO і навіть Василь «Прозоров» Переверзєв — колишній фронтмен «ТОЛ» та багато інших.

Ми знайшли затятих фанів фесту, які поки не пропустили жодного (!) «Файного Міста» та поспілкувалися з ними про любов до оупенейрів і розвиток фестивалю за 6 років. Також герої поділилися своїми лайфхаками про життя на території Файного.

Марта Крук
Вік: 19 років
Чим займається:
перекладачка
Де проживає: Тернопіль

За два дні до першого «Файного» (2013 рік) побачила його рекламу і захотіла піти. Мені тоді ледь виповнилося 14, але я вмовила батьків і ми пішли на фестиваль із подругою. Це був наш перший фест взагалі. Він досі найатмосферніший за спогадами.

Я ціную фестивалі за атмосфери та можливість відкрити для себе нові гурти. Круто знаходити нові гурти для себе. Як на мене, ліпше спершу послухати колектив на фесті, ніж зразу піти на його сольник і розчаруватись. До того ж, бувають гурти, на чиї концерти потрапити набагато важче, ніж просто поїхати на фестиваль.

Житло

Я думаю, що найкраще — це жити в наметі, але мати якийсь хоча б мінімальний прихисток в місті про всяк випадок. Я живу в Тернополі, але під час фесту живу в наметі. Додому їжджу лише в душ та іноді по речі.

Намет

Виберіть хороший намет, навіть якщо берете його напрокат лише на цей період. Якщо не вмієте його розкладати — порадьтесь з кимось, хто вміє, ДО фестивалю. Якщо правильно його розкласти, то навіть в найстарішому і найгіршому наметі ви почуватиметесь комфортно. І не ставте його біля входу в містечко. Буде ближче йти, але спокійно відпочивати на такому місці неможливо, повз вас постійно хтось буде ходити.

Знайдіть собі якийсь орієнтир, по якому ви будете визначати, де ваш намет. Краще, щоб це був якийсь непорушний об’єкт на кшталт дерева.

Дорога

Не раджу брати таксі, щоб доїхати до «Файного», ціни набагато вищі під час фесту.

Можна дістатися на фестивальному автобусі (ходить часто) чи автостопом. Якщо ви бачите кілометрову чергу і вважаєте, що вам потрібно добратися швидше —  відходьте трохи далі від території на трасу і ловіть машину. Хоча цей варіант теж не гарантує швидкість — машину можна чекати годинами.

Загалом краще мати когось, хто б вас завіз і сам поїхав назад.

Одяг

«Файне Місто» навчило мене бути готовою до всього. Я завжди перед тим, як складати рюкзак, роблю список потрібних речей. Готуюся до будь-якої погоди, щоб почуватись комфортно. Тому завжди маю і дощовик, і купальник.

Раджу брати в основному зручний одяг і не перейматися, що подумають люди. Повірте, ніхто не засуджуватиме ваш вигляд.

Гроші

Тут трохи складніше. Одразу відкладіть кошти на дорогу додому та визначтесь, чи ви будете харчуватись на території, чи готуватимете їжу в наметовому містечку. Добре подумайте, що не псується і що буде легко приготувати на вогні. Беріть з собою хоча б 500 грн живими грошима і картку — на випадок форс-мажорів і неочікуваних витрат.

Місце під сценою

Тверезо оцініть кількість людей у вашій компанії. Якщо ви бачите за 5 метрів від себе трошки місця, а вас 10 чоловік, то не варто пхатись через натовп і заважати всім навколо. Ставайте на сторону, яка далі від входу, — там вільніше.

Найголовніше — поважати людей навколо і не псувати настрій іншим і атмосферу загалом.

Якщо вперше їдете на фестиваль

Знайомтесь з людьми і усміхайтесь абсолютним незнайомцям, навіть якщо ви тотальний інтроверт.

Якщо вам здається, що немає кого послухати, йдіть на те, на що ви б точно не купили квитки на сольник. Це буде 100% цікаво і ви відкриєте щось нове. Можливо, то ваш майбутній улюблений музикант.

Маленький лайфхак

Візьміть з собою невеликий рюкзак чи екосумку, яка завжди буде з вами на території фестивалю. Вона точно знадобиться для одягу на вечір, пляшки води і якогось печива.

Олександр Крупка
Вік: 33 роки
Чим займається:
фрілансер
Де проживає: Козелець, Чернігівська область

Точно не пам’ятаю, як вперше потрапив на «Файне Місто». Згадую, що побачив перелік гуртів і вирішив їхати.

Основний кайф від фестів для мене — можливість змінити, хоч і на короткий час, нудне буденне життя на щось драйвове і ненапряжне, ще й з класною музикою. А ще на фестивалях люди добріші, ніж у звичайному житті.

Навіщо кататися на фестивалі

У мене не завжди вистачає часу чи грошей, щоб поїхати на сольник, тому я обираю доступний фестиваль з великою концентрацією виконавців. У 2014-му на «Файному» я почув наживо більше улюблених гуртів, ніж за попередні три роки. З тих пір приїжджаю щорічно.

Люблю «Файне Місто» за різну музику, класну атмосферу та приємних людей. Тут я завжди надаю п’ятюнь на рік вперед. Тут я знайшов добрих друзів і відкрив багато нової музики.

Про недоліки «Файного»

Круто, що фестиваль покращується. У порівнянні з першими роками збільшилася частота курсування фестивальних автобусів. З іншого боку, є проблеми з інформованістю людей щодо певних правил фесту, парковкою та дорогою безпосередньо біля місця проведення, якістю їжі та алкоголю на певних точках. І ще б не завадило покращити роботу водогону для душу і частіше чистити туалети.

Чому намет — це топчик

Звичайно, якщо любите двіж і хочете відчути атмосферу фестивалю на повну, то треба заселятися в безкоштовне наметове містечко. Якщо волієте спокійно відлежатись під колискову від дискотеки, тоді для вас — платне наметове. А якщо для відновлення сил після вечірніх слемів потребуєте більше часу і маєте трохи грошей, тоді знімайте житло в Тернополі (про це слід потурбуватися заздалегідь).

З собою обов’язково беріть зручне не нове взуття, бо стрибати з мозолями тяжко. Ще не забудьте дощовик чи легку куртку і якусь одну теплу кофтину.

Щодо грошей, то тут все залежить від можливостей і апетитів. Плануйте свої витрати і не будете потім бомжувати. Головне — відкласти заначку на дорогу додому.

Дася Чайковська
Вік: 24 роки
Чим займається:
офіціантка та мандрівниця фестивалями
Де проживає: Івано-Франківськ

Дізналася про фестивалі ще в школі. У 16 зібрала рюкзак і вирішила — треба спробувати.  Тоді невеликою компанією рушили на «Рурисько». Це був мій перший фестиваль.

Я відвідала майже всі фестивалі Західної України, кілька років катаюсь на австрійський Nova Rock, але єдиний фест, який я не пропускаю — це «Файне Місто». Ціную його за розвиток і відкритість. Так, як виросло «Файне», не зміг жоден наш фестиваль.

З кожним роком він стає кращим у всьому: поліпшилося оснащення території, лайнап, локації, доступність для людей з особливими потребами. Від організаторів відчувається бажання почути кожного. А в 2014-му в нас було поле і два туалети.

У чому кайф фестивалів? Якби я говорила про європейські, то в музиці. А у нас — в людях, довгих ночах біля вогнища і фестивальних сім’ях, яких ти бачиш кілька разів на рік.

Для тих, хто вперше їде на фестиваль

Тим, хто вперше їде на фест, раджу не брати багато грошей, речей і не боятися знайомитися з людьми. Щоб не було курйозів, перечитайте правила фестивалю та перелік заборонених предметів.

Де жити та як дістатися до Файного Міста

Жити однозначно треба в наметах. Інакше не відчуєте дух фестивалю. До того ж, можна обирати між безкоштовним і платним містечками. Останні три роки я живу в платному. Там чистіше, зручніше і він розташований ближче до сцен. Головне — не селитися далеко, бо можете пропустили гурти.

Добиратися простіше на фестивальному автобусі з Тернополя. Веселощі розпочинаються вже там.

Обов’язково беріть з собою одяг і взуття на будь-яку погоду. Кеди, босоніжки, закрите взуття і таке, що не промокає. Звичайно, тепла куртка на вечір.

Без каремату та піддупника на фесті ніяк, так само як без пантенолу та базової аптечки.

Тепер ви знаєте, як підготуватися до фестивального сезону. Перевірити поради на практиці на «Файному Місті» можна буде з 25 по 28 липня у Тернополі, де на території місцевого іподрому відбудеться вже сьомий за рахунком фестиваль.

Читайте також, як Україна підхоплює світові гендерні тренди у музиці.