Тексти

Чесна відповідь: навіщо я беру участь у відборі на «Євробачення»?

Максим Комлєв

Учасники та учасниці відбору на «Євробачення-2019» розповідають, навіщо це їм взагалі.

В Україні склалася унікальна ситуація з «Євробаченням». Із нафталінового конкурсу, відбір на який у нас проводився заради галочки, він перетворився на одну з найцікавіших музичних подій року. Ще три роки тому уявити таке було неможливо. Але музичні продюсери та креативні діячі каналів «СТБ» та «UA:Перший» зробили з відбору шоу, яке хочеться дивитися.

Як не дивно, для цього не знадобилися провокації, штучні скандали та відвертий треш. Достатньо було зібрати журі з актуальних експертів, що представляють різні шари музичної індустрії України, запросити популярних, веселих та адекватних ведучих і, найголовніше, вийти з зони комфорту, відкрити двері для участі абсолютно всім музикантам і гуртам і не обмежувати їхню творчість рамками.

Відбір на «Євробачення» в Україні в останні роки працює не стільки для обрання представника на конкурсі, скільки для популяризації нашої музики через найефективніший канал — телевізор. І цим інструментом скористався вже не один десяток артистів, які помітно підвищили свою впізнаваність, кількість прослуховувань і переглядів відео після участі у відборі.

Очевидно, що музиканти й музикантки не тільки для цього йдуть на відбір. Власне, навіщо вони взагалі це роблять? Це питання точно поставив собі кожен, хто дивиться конкурс. І здається, що відповідь на нього зрозуміла. Проте ще ніхто не питав про це в учасників та учасниць. Ми виправили цю помилку, поставиши учасникам та учасницям відбору на «Євробачення-2019» одне просте питання: «Навіщо вам це?» І, як у невмирущій пісні, у них на це 5 причин.

У цьому році питання стало ще актуальнішим, адже настільки еклектичного списку кандидатів у нас ще не було.

Причина №1: трамплін до популярності

Не секрет, що телевізор в Україні й досі є найефективнішим каналом для підвищення популярності серед представників різних сцен. Але вдало використати його виходить далеко не у всіх.

Але не тільки для цього музиканти йдуть на відбір. В останні роки музичним продюсером «Голосу Країни» та відбору на «Євробачення» є Руслан Квінта. І важко не помітити, як перевтілилися обидва шоу під його керівництвом. Це відчувають і музиканти. Вони знають, що їхній матеріал може пройти сито персонального відбору Руслана Квінти, незважаючи на неформатність чи інші забобони, та зазвучати на всю країну.

Наша головна мета — це показати творчість Кіри якомога більшій кількості людей. Ми працюємо вже 4 роки, стукаємо в усі двері, а нам відповідають лише одне — не формат. Цього року, потрапивши на відбір, ми зрозуміли, що її музику нарешті прийняли. Ми хочемо показати, що неформатність не може стати на заваді між музикантом і слухачем. І круто, що цього року на відборі багато нехарактерних і неочікуваних артистів.
— Вікторія Кириченко, менеджерка KIRA MAZUR

Причина №2: показати себе,
просунути меседжі чи розкрити душу

«Євробачення» — ідеальний майданчик, щоб підвести особисті підсумки року, поділитися думками, які потребують уваги, або ж просто відпустити те, що накипіло.

Наприклад, фронтмен Bahroma Роман Бахарєв на конкурсі представить максимально відверту пісню про своє життя.

У нас з’явилася пісня «Назавжди–Навсегда». Це особиста історія кохання без кордонів, якою я хочу поділитися.
Я народився на Уралі. Коли мені виповнилося 6 років, моя сім’я повернулася на батьківщину моєї мами в шахтарське містечко Торез у Донецькій області. Там я виріс, закінчив школу, отримав першу освіту і поїхав за своєю мрією в Київ. У столиці пустив коріння, але мої батьки залишилися в Донецькій області. Коли почали відбуватися події на Сході, вони були змушені переїхати до Німеччини.
«Назавжди–Навсегда» — це історія про моїх рідних людей, яких життя розкидало по всій земній кулі. Нас розділяють тисячі кілометрів, кордони та часові пояси, але, попри це, ми з ними завжди залишаємося разом. Мені здається, я писав цю пісню все життя.
— BAHROMA

Перспективний кабаре-колектив «ЦеШо» потроху перетворюється як мінімум на темну конячку відбору. Пісня Hate — це прямолінійна та зрозуміла пісня-панч про навколишні проблеми світу, що бентежать людей.

Нам дуже важливо поділитися питаннями і викликами, про які ми говоримо у своєму мистецтві. Адже ми віримо, що покликання мистецтва — у тому, щоб бути небайдужим до того, що відбувається довкола тебе. «Євробачення» — це хороша можливість діалогу зі світом.
— ЦеШО

VERA KEKELIA, схоже, розглядає «Євробачення» як майданчик для проповідування віри в себе, а також хоче таким чином перевірити свої сили. Ми б порадили зробити для цього концерт, але ж на нього потрібно зібрати людей…

У мене накопичилося достатньо думок, якими хочеться поділитися з людьми. Саме в цьому році я відчуваю в собі сили зробити це на сцені «Євробачення». Для мене дуже важливо максимально чітко донести глядачеві свої думку та образ. Моя пісня для виступу називається WOW. Вона про важливість віри в себе. Саме вона змінює наше життя на краще. Зі сцени я хотіла б надихнути кожного слухача повірити в себе і свої сили і здійснювати мрії вже зараз.

Для мене «Євробачення» — це новий етап і зовсім інший рівень. Якщо в минулих конкурсах потрібно було виконувати пісні інших артистів, то тут є можливість бути почутою зі своїм авторським репертуаром.
— VERA KEKELIA

Зате мотиви колективу Freedom Jazz цілком зрозумілі.

Прийшов час світу дізнатися, що ж це за непізнаний об’єкт під назвою Freedom Jazz, який закохує в себе з перших звуків.
— Freedom Jazz

Влад Каращук (LAUD) ризикує перетворитися на Tayanna в джинсах. Схоже, що для нього поїздка на «Євробачення» — справа всього життя. Ось і цього разу він згадує минулорічну поразку, а сам конкурс сприймає як можливість підбити підсумки року та показати, чого досяг за рік.

У минулому році я не виграв відбір, а я звик всі справи доводити до кінця. Зрештою, LAUD обов’язково буде представляти Україну на «Євробаченні».
2018-й був для мене дуже плідним. Ми випустили дебютний альбом «Музика», два кліпи, зіграли кілька великих сольників, виступали на фестивалях. Тепер хочеться всі свої нові напрацювання показати публіці. Особливо — нову пісню «2 дні».
— LAUD

Один із очевидних фаворитів конкурсу — гурт KAZKA. І справа не в пісні, в якій ми не бачимо перспектив. Але всенародна популярність — важлива штука в контексті голосування. Тим не менше, колектив, за їх словами, йде на конкурс, щоб поділитися своєю історію. Зрештою, це ще одна комфортна сходинка на шляху до Європи, куди KAZKA вже почала рухатися.

Для нас «Євробачення» — це можливість розказати нашу історію всьому світу! Про кохання, яке не боїться відстаней, стереотипів, забобонів. Це шанс закликати слухачів любити, незважаючи на статус, зріст, вагу, нав’язані правила. Врешті, це можливість познайомити весь світ із українською KAZKою.
— KAZKA

Причина №3: розрив шаблонів

Круто, що відбір на «Євробачення» став місцем, де нова українська музика може показати себе. Це взагалі абсурдна ситуація, але факт: нішева культура не зробила нічого, щоб пробитися на телевізор — він сам до неї прийшов.

Змінювати парадигму, знайомити з новими жанрами, нестандартними аранжуваннями, оригінальним особистостями — те, що традиційними методами досягається роками, тут можна зробити за 5 хвилин.

Ми хочемо показати українським слухачам і глядачам, що альтернативна музика в Україні є і вона така сама крута, як і поп-музика.
— The Hypnotunez

За словами учасників дуету YUKO, через «Євробачення» вони хочуть показати, що абсолютно вся українська музика може звучати всюди. 

Наша проміжна мета — розширити своєю творчістю «телеформат», у який, як нам твердять, ми не вписуємося з нашою піснею. Ми хочемо струснути усталений порядок, показати нову Україну. А велика мета — виграти все, що можна виграти. Ми максималісти, ми хочемо все й одразу. Але нам не потрібна перемога будь-якою ціною. Якщо перемогти, але при цьому втратити себе і зрадити своїм творчим принципам, — це не перемога, а поразка.
Ми — нова українська музика. Віримо в те, що можна, не підлаштовуючись під очікування, досягати найбільших висот.
— YUKO

Найголовніша загадка конкурсу — майже нікому не відомий співак KHAYAT. Хлопець вирішив привернути до себе увагу по максимуму: разом з «Євробаченням» він також став учасником «Голосу Країни».

Мені захотілося показати людям, що існує й інша музика, крім рамок, які їм нав’язує медіа.
— KHAYAT

Причина №4: а чому б і ні?

Для деяких учасників відбору «Євробачення» — просто ще один привід нагадати про себе, щоб деякий час почуватися на хвилі. Гурт LETAY каже про те, що йде на конкурс не за перемогою, а за глядачами. Біда в тому, що їхній попередній похід на конкурс два роки тому завершився останнім місцем у півфіналі.

Відбір на «Євробачення» дозволяє за три хвилини ознайомити мільйони людей зі своєю творчістю. Це головна мотивація. Однак говорити про те, що ми будемо знайомити людей з піснею, теж не зовсім правильно, адже вона вже чотири місяці і на радіо, і на цифрових майданчиках. Особисто я люблю пробувати щось нове. Цього разу ми готуємо цікаве шоу, я цього ще не робив. Ну і, звичайно, будемо «боротися», але не за місця — за глядачів
— LETAY

Нам важко повірити, що через конкурс дійсно можна вийти на європейський ринок, тому що таких прикладів як мінімум серед українських артистів ми не знайшли (ну, не враховуючи Сердючку). Але Ivan Navi вважає навпаки.

Я маю пісню, з якою можна гідно представити Україну на «Євробаченні». Практично одночасно зі стартом прийому заявок на нацвідбір я почав записувати англомовний міні-альбом.
All For The Love видалась мені ідеальним синглом для EP, водночас я відчув, що вона чудово б звучала на «Євробаченні». Це своєрідний екстрім, ніби музичний Еверест, адже аудиторія цього конкурсу нараховує вже понад 200 мільйонів глядачів. Крім того, я впевнений, що час вже українським музикантам почати серйозно розглядати світовий музичний ринок. Хочу сповна для цього використати трамплін, який дає конкурс.
— IVAN NAVI

Дует Anna-Maria спеціально під конкурс написав чотири пісні, при цьому, звичайно ж, не намагався робити форматні композиції. Хоча звучання пісні натякає на зворотнє.

Рішення брати участь у відборі на «Євробачення» не було спонтанним. Хочемо зауважити, що не ставили перед собою завдання написати пісню формату «eurovision song». Ми хотіли максимально висловити себе — по енергетиці, груву і смисловим навантаженням. Коли з’явилася пісня My Road, ми зрозуміли, що це вона, і відчули в собі сили брати участь у конкурсі.
Для нас основну роль завжди грала музична складова. Це стрижень, навколо якого з’являється все інше  — образ, шоу, костюми… Якщо цього немає, то все інше марно. Ми зрозуміли, що у нас є цей стрижень. Наша мрія — щоб нашу музику почув весь світ. І «Євробачення» — хороший етап на шляху до цієї мрії.

Ми любимо ставити собі нові висоти, спостерігати, нам цікаво, впораємося ми чи ні. Ми віримо в нашу пісню і в свої сили і впевнені, що зможемо гідно представити Україну на «Євробаченні» в Ізраїлі.
— ANNA MARIA

Причина №5: нуашо

Двоє з 16 учасників відбору своїми відповідями поцілили нам просто у серденько. Схоже, вони сприйняли наше питання доволі буквально, але менше з тим: дякуємо, Brunettes Shoot Blondes і Braii за таку реакцію. Думаємо, що піаніно «брюнетів» свою справу зробить.

У нас в інстаграмі зараз 19,5 тисяч підписників. Хотіли б дотягнути до 20 тисяч. Думаємо, що «Євробачення» нам в цьому допоможе.
— Brunettes Shoot Blondes

А щодо кліпу Braii — чекаємо на вашого листа з кліпом. І вітаємо — ви вже на СЛУХу.

У вівторок, 12 лютого у нас виходить кліп на сингл Maybe, який зняла Таня Муіньо. Участь в «Євробаченні» — це наш єдиний шанс потрапити з прем’єрою кліпу на сторінки СЛУХу.
— Оксана Бризгалова, фронтвумен Braii

Нацвідбір «Євробачення» в Україні чимось нагадує симбіотичні стосунки. Тут один використовує іншого задля особистої користі. І, що найприємніше для нас і самих учасників, всіх це влаштовує. Ну і безумовно — телевізор робить свою справу. Але у всьому є своя межа. Якщо «X-Фактор» — це зашкварна тусівка, то відбір на «Євробачення» — прикольний двіж, де не відчуваєш себе жертвою форматності. Але не варто забувати, що для деяких фанів участь улюблених гуртів у подібних конкурсах може стати розчаруванням. Настільки, що ті відвернуться. Чи готові артисти миритися з цим? Дізнаємося вже скоро.

P.S. На жаль, редакції СЛУХу не вдалося отримати коментар від Maruv

Читайте також про яскравих учасників «Голосу Країни», яких ми слухаємо досі.