Тексти

Контрреволюція: 5 артистів під впливом Die Antwoord

Максим Комлєв

Деякі артисти просто грають музику, інші стають засновниками жанру, комусь щастить провокувати цілі субкультури. Die Antwoord граючись досягли всього.

ZEF — контркультурний рух, що зародився в Південно-Африканській Республіці абсолютно випадково. У 60-ті в ПАР серед білих африканців, що були відносно забезпеченими, але все ж належали до робочого класу, користувався популярністю автомобіль Ford Zephyr. Доступна модель не найкращого вигляду, така собі робоча конячка.

Але африканці — народ веселий. Вони любили тюнінгувати авто: нові деталі та кольори додавали машинам свіжості та робили помітними, а їх власникам дарували почуття важливості. Заможний клас ПАР, помітивши, що таких машин стає все більше і катаються на них зазвичай прості робітники, принизливо назвало їх ZEFами. Багатіям не подобалося, що бідняки такими дешевими методами намагаються асоціювати себе з вищим класом.

Проте суть ZEF-руху не в цьому. Його представники просто не паряться про те, що подумають інші. Бідний і босий? Стильний та веселий! Неважливо, скільки грошей в тебе в кишенях — ти завжди можеш виставити себе на показ.

Такий підхід лежить в основі музики Die Antwoord. Фрік-дует Yo-landi та Ninja виросли серед ZEF-культури та популяризували її по всьому світу, особливо в музиці. До неї не треба ставитися серйозно чи аналізувати. Це кітчовий згусток вайбу, який або заходить, або не заходить.

Підкоривши рідну країну, ZEF-епідемія поширилися світом. Відчутний вплив рух мав на східноєвропейські країни, де молодь розцінила ZEF як виклик соціальним нормам. Музиканти теж потрапили під пресс контркультурної течії. Згадуємо артистів, в творчості яких південно-африканська субкультура відчувається найбільше.

Little Big

Вони першими на території колишньої СНД адаптували стиль Die Antwoord. Відверто кажучи, росіяни виявилися ледь не копією дуету. Та й перший виступ гурту відбувся на розігріві Yo-landi та Ninja.

Tommy Cash

Естонський репер у 2016 році випустив кліп на пісню Winaloto, з яким потрапив на сторінки топових музичних ЗМІ. NME назвало роботу «найтривожнішим відео всіх часів». Іронічні-циганські трешові образи музиканта викликають різні емоції, але не залишають байдужими.

До речі, цього року музиканта можна побачити та почути на фестивалях Zahidfest у Львівській області та новій Respublica у Хмельницькому.

Грязный Рамирес

Його музика звучить так, ніби The Prodigy затусили з «Грибами», а під вечір на тусовку увірвався Busta Rhymes. Фаст-флоу під кислотний біт і токсичні панчлайни з образами, що ламають уяву. Die Antwoord ставить лайк.

Элджей

«Покоління виросло, нас рятувати вже пізно», — в нахабних текстах репер, що виглядає як син Yo-landi та Ninja, розповідає про біль тінейджерів і стає нічним кошмаром їх батьків. Його шлях від андеграунду до тисячних залів був швидким, а вкупі з відверто дикою зовнішністю Элджей став прикладом того, як можна досягти успіху, якщо шукати себе в усіх сенсах.

«АГОНЬ»

Своєю останньою роботу гурт окреслив новий вектор розвитку та кинув виклик інтернет-культурі. «Всем F*ck» – гімн власній індивідуальності, пропуск в андеграунд, який одночасно став спробою увійти в мейнстрим через панчі в бік популярних музикантів та поп-проектів.

Можна сказати, що ці музиканти просто вміло скористалися трендом, скопіювавши образ Die Antwoord. Можна вважати їх йолопами, що здатні привернути увагу лише екстравагантним плагіатом. Але, як і колись молоді хлопець та дівчина з Йоханесбургу, вони просто хотіли бути крутими та жити так, щоб у тебе підгорало. До зустрічі на концерті Die Antwoord.