Тексти

Український концертний ринок 2020: що думають організатори

СЛУХ

Ми запросили важливих гравців українського концертного ринку розповісти, які тенденції намітились у 2019-му і що чекає на український ринок в 2020 році. Друга частина — думки організаторів та промоутерів.

СПІКЕРИ:

Дмитро Феліксов
Керівник
Concert.ua

Сергій Андрєєв
Президент
Magicbox Association

Олег Ковалевський
Генеральний директор
КА «АНШЛАГ»

Володимир Андрусишин
Засновник компанії Alight

Лідія Клов
Засновниця Pop Corn CA

Сергій Малецький
Виконавчий директор H2D

Яків Матвійчук
Організатор фестивалю Zaxidfest

Росс Русаков
Творець проектів «Южный берег Києва» і Hedonism

Євген Кібець
Директор концертного агентства HMG

Влад Антонов
Засновник Icecream Promo

Що відбувалося з концертним ринком в Україні у 2019 році? Про які зміни і тенденції можна говорити?

Дмитро Феліксов

Дмитро Феліксов

Ринок продовжує зростати, хоча не так стрімко, як у перші 3–4 роки після останньої кризи. Причин декілька. Перша — ми досягаємо стелі ринку. Це насамперед питання інфраструктури. Плюс-мінус десяток концертів на рік можуть і додаватись на майданчиках на 1000–10000 людей, але це докорінно не відбивається на сукупній динаміці.

Друга причина — середня ціна квитка. Вона сповільнила зростання і вийшла на +/– 800 грн за квиток у середньому по ринку. Великих змін не відбуватиметься. При цьому ціна на великі концерти іноземних артистів досягає $70 (~1650 грн) за квиток, що відповідає докризовому періоду.

Намітилася тенденція «стадіонів українських артистів». Цього року НСК «Олімпійський» зібрав MONATIK, на майбутній рік «БЕZ ОБМЕЖЕНЬ» вирішили взяти ту ж висоту. Оля Полякова зібрала «Арену» у Львові, а Макс Барських збирається завоювати стадіон «Спартак» в Одесі цього літа.

Нова неукраїнська музика збирає все більші зали. Hammali & Navai, Jony, Jah Khalib — музика з просторів СНД, яка захоплює чарти і збирає зали в більшому обсязі, ніж це роблять корифеї сцени.

Думаю, цей тренд продовжиться. Потенціал великий і на ринку все ще багато місця. Український глядач ностальгує, і успіх концертів Любові Успенської це підтверджує. Якщо уявити, що для багатьох артистів з колишнього СРСР не було б обмежень на в’їзд, то вільних дат на майданчиках не лишилося б.

Яків Матвійчук

Яків Матвійчук

Я не прихильник слова «ринок», особливо коли його немає. Вважаю, що в Україні відбувається самопоїдання промоутерами одне одного. Для користувача ситуація суттєво покращилася у плані різноманітності. Для всіх промоутерів погіршилась в тому плані, що раніше потрібно було конкурувати з іншими видами відпочинку, а зараз буває таке, що дві великі гурти однакового напрямку виступають у той самий день у Києві.

Треба розуміти, що ми не Нью-Йорк. Масовий відвідувач ще не готовий платити за всі івенти, які пропонують йому промоутери. Звідси — фінансові втрати на багатьох проектах, які мали б заробляти. Звичайно, на топові імена будуть ходити і так. Але ж музика — це не лише те, що набирає мільйони переглядів.

Росс Русаков

Росс Русаков

Відбулася максимальна інтеграція українського ринку в світовий контекст. Час між моментом пікової актуальності визнаних зірок та їхньою появою в Україні був зведений до мінімуму. А десь наші самородки навіть задали загальносвітовий тренд.

Якщо у фестивальній історії меж для зростання ще не видно, то якість і кількість сольних виступів у Києві обганяє практично всі східноєвропейські столиці.

Але є і явні прогалини і відставання за певними напрямами. Якщо, наприклад, електронна і джазова сцена в нас у достатньому фаворі, то хіп-хоп або психоделік-рок все ще не прийняті масовим слухачем, як, наприклад, у США.

Влад Антонов

Влад Антонов

Усе росте. Люди з кожним роком стають все більш платоспроможними і готові більше грошей віддавати за емоцію. До нас приїжджає більше західних артистів. Повертаються ті, хто не був тут із 2012–2013 років.

Володимир Андрусишин

Володимир Андрусишин

Цей рік просто продовжив тенденцію розвитку. Революційними роками в концертній індустрії та шоу-бізнесі були 2014–2015-ий — тоді наш ринок почав масово виробляти власний контент.

За останні роки артисти почали вкладати гроші в шоу, знімати телеверсії концертів, а технічні служби були готові до складних постановок. Це прорив. Виросли і українські артисти, і режисери, продюсери, хореографи, технарі, художники по світлу, звукорежисери. Раніше привозили фахівців на проекти з найближчих країн.

А якщо говорити про тенденції нашої країни, то найголовніша — це ментальність. Наша ментальність не дозволяє нам робити гірше, ніж хтось, хто зробив до нас. MONATIK зробив стадіон — тепер це «must do» для кожного артиста. Можливо, не у 2020-му, але багато хто це зробить.

2019 рік дав чітке розуміння, що ми досягли міжнародного рівня. І з цією думкою потрібно звикнутися, перестати вважати, що десь там краще. Вся технічна база, що є у світі, зараз наявна в Україні.

Лідія Клов

Лідія Клов

Хочу окремо відмітити суттєвий ріст фестивалю Brave! Factory. Я не їхня цільова аудиторія і ніколи особливо не цікавилася цією культурою як споживачка, та як активна учасниця ринку давно за ними слідкую.

Щодо змін — очевидно, що ми все далі від 2014 року в плані привозів західних артистів, перестороги щодо гастролів у наші краї вже немає. Концертів помітно більшає і це хороша тенденція. Проблемним залишається поки фактор відвідуваності концертів. Економічне становище пересічного споживача не дозволяє відвідувати більшість заходів, а рентабельність концертного бізнесу не залишає шансів зменшити ціни на квиток. 

Окремо хочу звернути увагу на розвиток індустрії в регіонах. Кількість саме турів, а не тільки поодиноких сольників у столиці, зросла в рази. І це загальна тенденція як для західних, так і для українських виконавців — аншлаговий тур The Hardkiss, стадіонні мандри MONATIK і «Антитіл», Палаци Спорту в турі LP.

Очевидно, що в 2019-му концертна індустрія впритул наблизилася до необхідності вирішення нагальних проблем галузі — розвитку інфраструктури, питань оподаткування та невідповідності закону про гастрольну діяльність реаліям ринку.

Відкритий діалог із представниками влади щодо проблематики галузі є головною тенденцією з професійної точки зору — це ті чинники, які залишаються поза увагою середньостатистичного споживача, але формують систему координат індустрії в цілому.

Євген Кібець

Євген Кібець

Ринок зростає і стабілізується. Ми ближче підходимо до необхідної цінової політики. Доказ цьому — кількість солдаутів зросла в рази.

Олег Ковалевський

Олег Ковалевський

З кожним роком росте не тільки кількість подій, а й їхня якість. Як наслідок, все більше глядачів віддають перевагу саме такому виду відпочинку, колекціонуванню емоцій. У 2019 році нам вдалося додати у скарбницю концертного ринку України такі нові імена, як маестро Placido Domingo та легендарні KISS.

З аншлагами, втім, як завжди. Пройшли концерти Scorpions та LP, Alessandro Safina та Валерія Меладзе, славетного Хору імені Григорія Верьовки та Олі Полякової.

В якому сезоні платоспроможність населення вища? Які місяці найбільш прибуткові?

Дмитро Феліксов

Дмитро Феліксов

Погано у січні, травні, вересні. Ймовірно, це пояснюється тим, що в людей у ті періоди є важливіші справи. Але, як показує досвід, глядач непослідовний і нелогічний.

Якщо є крутий концерт, крутий анонс, то люди готові стати у 50-тисячну чергу в січні на подію в серпні. Контент рулить, як зазвичай.

Володимир Андрусишин

Володимир Андрусишин

Найактивніші фази — це завжди осінь і весна. Найпотужніша концертна діяльність — вересень, жовтень, листопад.

Хочеться відзначити фестивальний сезон влітку. Фестивалів, музичних open air’ів стає все більше. Але фестивалі не стануть у нас в країні такими, як у всьому світі, поки ми не почнемо жити, як у всьому світі. Неможливо привозити в Україну артистів номер один, поки люди не зможуть дозволити собі купити квиток за 200 євро.

Поки що фестивалі Atlas Weekend та UPark — це максимум для України. І не треба ображатися на організаторів, що вони когось не того привозять. Краще їм подякувати 🙂

Олег Ковалевський

Олег Ковалевський

Це залежить не тільки від сезону, а від багатьох факторів. По-перше, зацікавленість в артисті та бажання придбати квитки на конкретний концерт. По-друге, стабільна економічна і політична ситуації в країні. По-третє, від сезону, пори року, погоди за вікном…

Лідія Клов

Лідія Клов

З точки зору продажів, це питання більше до квиткових операторів. Однак зі свого погляду можу сказати, що хороші продажі спостерігаються з другої половини вересня та досягають піку в листопаді. Також помітне зростання з другої половини лютого до початку травня.

На мій суб’єктивний погляд, така динаміка зумовлена власне анонсами, оскільки більшість літніх анонсів ми отримуємо в кінця січня і протягом лютого.

І, власне, з початком вересня-жовтня маємо анонси зимових концертів.

Традиційно гарячим для привозів є літо, що зумовлено великою кількістю європейських фестивалів, під які артисти вибудовують свої турові шляхи.

Євген Кібець

Євген Кібець

Ті, на які припадають саме ті події, на які глядачі зацікавлені купляти квитки.

Сергій Малецький

Сергій Малецький

З мого досвіду найуспішніші місяці — це квітень і жовтень–листопад. Але якщо артист гарний, то він збере людей в будь-який період.

Росс Русаков

Росс Русаков

Гаманці поціновувачів культури все ще не гумові, тому традиційно початок кожного місяця завжди найактивніший.

Влад Антонов

Влад Антонов

В Icecream Promo завжди жовтень і березень найбільш топові за відвідуваністю. Але тут усе від артиста залежить. Якщо виконавець збирає в принципі, то він збере і в святковий день.

Сергій Андрєєв

Сергій Андрєєв

Я думаю, жовтень-листопад — найживіші місяці за всіма показниками.

Які очікування від 2020-го? Що плануєте і що прогнозуєте?

Дмитро Феліксов

Дмитро Феліксов

Я думаю, що ціна на концертні події виросте в гривні на 10–15% за рік.

Подій на тих самих майданчиках буде на 10% більше, що може вплинути на сезонну ставку оренди. Як я сказав вище, всі хочуть дати проведення концертів у листопаді.

Нові артисти, імена яких ще нікому не відомі, будуть збирати зали, приїзди НЕ опальних російських артистів стануть частішими, заборони пом’якшаться. У цьому році минають перші трирічні заборони на в’їзд в Україну. Цікаво спостерігати за розвитком ситуації.

І найбільше моє очікування — це скасування ПДВ на продаж, виробництво та розповсюдження національного культурного продукту. Я впевнений, що після скасування ПДВ усе зросте вдвічі за 3–4 роки тільки за рахунок лібералізації податків.

Лідія Клов

Лідія Клов

Ми зосередилися на пошуку та підборі нових працівників, хочемо підсилити команду та спробувати нові шляхи комунікації з потенційним споживачем, щоб бути готовими до викликів та планів, які поставили перед собою у наступні роки.

Одним із стратегічних завдань наразі бачимо підняття рівня впізнаваності та довіри до бренду. Це досить сміливе рішення для концертного агентства, оскільки наш бізнес тримається зазвичай на гучності та запотребованості привозів.

Олег Ковалевський

Олег Ковалевський

Ми очікуємо яскравих подій у концертному житті країни.

На початку 2020 року плануємо в рамках світових гастролей вистави Disney On Ice та Cirque Du Soleil. Для шанувальників не тільки класичної музики на початку жовтня відбудеться концерт Девіда Гарретта.

Також плануємо привезти шоу від телеканалу BBCQueen Symphonic. Цей концерт відбудеться у супроводі Національного академічного симфонічного оркестру України 10 квітня.

На липень ми запланували гіпотетично найгучніший концерт 2020 року, але поки тримаємо його в секреті.

Володимир Андрусишин

Володимир Андрусишин

У 2020-му ми очікуємо більше часу. Нам кортить, щоб концертна індустрія почала цінувати час технічних служб. Коли нам говорять, що є тільки ніч на монтаж, ми не розглядаємо цей проект, як творчий. Якщо команда артиста цього не розуміє, мабуть, це випадкова команда на ринку.

Технічні служби концертного ринку завжди отримували гроші за штуки чи тонни. У 2019-му році цей підхід досяг апогея. Прогнозуємо, що крутість шоу почне оцінюватися не в тоннах обладнання і кілометрах кабелю, а у творчій складовій. А глядач має прийти і сказати: «Емоційно, світло було просто нереальне». Ось за цю «нереальність» ми повинні отримувати гроші, а не за кількість штук.

У наступному році ми плануємо сфокусуватися на виробництві власної лінійки приладів. Розроблені нашими художниками, технарями, інженерами, ці прилади будуть відповідати ринку економіки України.

Наприклад, щоб Тіна Кароль змогла зробити собі шоу, як у Кеті Перрі, але за українськими цінами. І тоді шкільні вчителі зможуть собі дозволити прийти на концерт і отримати ту саму емоцію. Ми будемо робити шоу економічно вигідним, при цьому красивим.

Сергій Малецький

Сергій Малецький

Ми вирішили сфокусуватися не на кількості, а на якості заходів. Будемо робити менше, але масштабніше. Все залежить від того, як буде вести себе економіка нашої країни і світу, тому що навколо вже говорять про кризу 2020–2021 років. Наразі складно щось спрогнозувати. Як кажуть, на Діда Мороза надійся, а сам до роботи берися.

Росс Русаков

Росс Русаков

Очікування і плани грандіозні. Буде більше нестандартних «one-and-only» подій, ексклюзивних форматів «для своїх», розширення палітри смаків. А головне — стане модно витрачати гроші на якісну музику.

«ЮБК» у черговий рік стане головним літнім концертним майданчиком Києва, крім цього, готуємо кілька знакових експериментів у БК «Куренівка».

Ну і не забуваємо про українське мистецтво на експорт — найкращу форму створення позитивного іміджу нашої країни за кордоном і протидію зовнішнім загрозам через прекрасне.

Яків Матвійчук

Яків Матвійчук

Через перенасичення ринку думаю, що багато промоутерів не витримають фінансових втрат. Виживуть лише ті, в кого найбільше терпіння, сил та є фінансова подушка чи кредитна лінія.

Особисто я зменшую інтенсивність зарубіжних привозів і збільшую роботу з українськими артистами на 2020 рік. З ними менші ризики і більш прогнозована ситуація в плані фінансів.

Сергій Андрєєв

Сергій Андрєєв

Навряд чи ситуація кардинальним чином зміниться. Як завжди, результати і досягнення будуть залежати від якості прийнятих рішень і рівня майстерності організаторів у плануванні та підготовці заходів.

2020 рік — це рік 15-річчя Magicbox Association і рік 5-річчя нашого шоу «Битва оркестрів». Ми будемо розвивати цей проект в Україні та за кордоном. Готуємо тур одного з головних відкриттів українського музичного бізнесу останніх декількох років і друга нашої компанії з 2012 року — Артема Пивоварова

Вперше в Україні привеземо найкраще світове триб’ют-шоу The Beatles — гурт Liverpool Legends. Запускаємо Youtube-проект «Організатори», про який краще поговорити окремо.

Фото: Vitalii Vitleo, Євгенія Гапон, Данил Привет

Читайте також першу частину, у якій українські продюсери розповідають, що очікують від української сцени у 2020 році.