Тексти

Канадці Bob Moses: хто вони та чому варто не пропустити їх у Києві?

Данило Панімаш

Що ми знаємо про сучасну музику Канади? Наприклад, Дрейка, прекрасних Arcade Fire і хрещеного батька гранжу Ніла Янга. Знаємо великих Леонарда Коена і прог-рокерів Rush. А ще знаємо, що Канада тричі перепрошувала за Браяна Адамса і досі перепрошує за Джастіна Бібера.

А дійсно атмосферну електронну музику в списку крутих артистів Канади впевнено представляють Том Хові та Джим Валланс — люди, з яких складається дует Bob Moses.

Онлайн-медіа СЛУХ разом із Virus Music та concert.ua продовжують історію спільних крутих концертів. У 2019-му ми робили інтимний виступ гурту Rhye, а вже 7-го лютого в Києві зіграє канадський дует Bob Moses. Читайте, хто це такі та чому ми не радимо пропускати їхній виступ.

Ще не Боб

Їхнє знайомство відбулося у школі. До того, як прогриміти на весь світ своїми тендітними, інколи тривожними піснями, Джим був барабанщиком у метал-гурті, а Том рубав панкуху. Хоча це тривало недовго.

«Я бачив його панк-гурт. Вони були жахливі. Але одного разу відбувся якийсь шкільний збір, де Том на акустичній гітарі грав власні пісні в стилі Джека Джонсона. І це було неймовірно».
— Джим Валланс

Джиму Валлансу електронну музику відкрив Moby своїм епохальним альбомом Play. Його здивувало і надихнуло те, що цю музику робить одна людина, а звучить, ніби її створив цілий бенд. У якомусь сенсі Джим Валланс повторив шлях Moby, який із панка перетворився на гуру електроніки. Тільки Джим пішов із металу і став транс-діджеєм — у сенсі трансу як музики, не експериментів зі статтю.

А от Том Хові, навпаки, з панка перетворився на серйозного сінгера-сонграйтера. Обидва музиканти поїхали до Нью-Йорка в пошуках кращої долі, причому різними шляхами. І доля їх об’єднала на бруклінській парковці. Можна сказати, що Bob Moses там і зародився, адже після цієї зустрічі Том і Джим почали разом писати музику.

Що за Боб і яка у нього музика?

Назву новоспеченому дуету Тома і Джима придумали їхні друзі.

Роберт «Боб» Мозес був великим містобудівником, який помітно змінив Нью-Йорк у ХХ столітті. «Ну, Боб то й Боб», — вирішили хлопці.

Дебютний міні-альбом як спроба пера з’явився у 2012 році. А у 2015-му вийшов перший лонгплей гурту Days Gone By, який майже одразу перетворив дует на зірок. І на це були причини. Справа в тому, що дві такі різні людини — любитель техно Джим і любитель гітарної музики Том — дійсно доповнюють один одного. По-справжньому. І це допомагає їм сісти на всі стільці, що їм розставляє світ і підсовує доля.

Bob Moses — улюбленці публіки. І в андерграунді, невеликих клубах, серед любителів притомно-повільного атмосферного техно. І на великих фестивалях на кшталт Coachella, Lollapalooza і Bonnaroo серед поп-зірок і любителів прогорланити хором улюблені пісні. Це той рідкісний випадок, коли артист подобається ледь не всьому світу — принаймні тій частині, що колись чула Bob Moses.

Чому так? Напевно, хімія. Зокрема хімія музична. Джим Валланс відповідає за ритми і атмосферу, створює прохолодний, монотонний і тягучий техновайб. А Том Хові додає у нього поп-музику — мелодійну складову і вокальні хуки, перетворюючи красиву електронщину на тендітну і ніжну, але впевнену в собі мультижанрову істоту.

«Ми — рок-гурт із кризою ідентичності».
— Джим Валланс

Взагалі Bob Moses може звучати, як захоче — електронно чи в акустиці, адже мелодійність і загравання з жанрами дозволяють їм рухатись у будь-якому напрямку. Це гурт і продемонстрував наприкінці грудня 2019 року, випустивши повністю прекрасний міні-альбом акустичних версій старих пісень Unplugged.

Цю хімію чутно одразу. Дебютник гурту Days Gone By дав сильний поштовх Bob Moses — ще й тому, що сингл Tearing Me Up із цього альбому був номінований на «Греммі». Bob Moses у номінації не виграли, а премію отримав ремікс на цю ж пісню від RAC.

Гурт не стоїть на місці, не застрягає в зоні комфорту, в затишному балансі, а шукає нові шляхи, щоб дивувати.

Гурт не стоїть на місці, не застрягає в зоні комфорту, в затишному балансі, а шукає нові шляхи, щоб дивувати. Він створює настрій — трохи суму, трохи атмосфери електронної вечірки, трохи тендітного пафосу поп-музики.

Дивно, та їхній рецепт діє майже завжди. Музика дуету створює надзвичайно заспокійливий ефект.

Bob Moses нечасто грають у Європі, зазвичай вони кочують фестивалями. Однак уже 7-го лютого канадці вперше заїдуть до Києва з власним клуб-сетом.

Цікаво, чи вдасться колишньому металісту Джиму та колишньому панку Тому не тільки розкачати танцпол, але і змусити його підспівувати? А ще цікавіше, чи перепросять вони за Джастіна Бібера від імені Канади? Господи, нехай буде так.

Читайте також про особливий концерт Morcheeba в Києві.