Тексти

Ещкєрє: як репери вдосконалюють мову

Олесь Ніколенко

Реп — найсучасніший напрям музики, який завжди влучно передає дух епохи.

Стрімкі зміни в нашому повсякденному спілкуванні, емодзі, активне спрощення мови — краще філологів-дослідників за цим спостерігають і відтворюють це у своїх треках сучасні репери. Важливий елемент їхньої творчості — так звані «едліби» (від лат. ad libitum — «вільно»). Це короткі вигуки, які стали фірмовими фішками артиста чи артистки. Ми склали невеликий тлумачний словник найпопулярніших едлібів (хоча насправді їх існує незліченна кількість).

1

«Ещкєрє»

В оригіналі звучить як «esketit». Улюблена фраза Lil Pump‘а, самопроголошеного репера століття, яку він увесь час вигукує у своїх треках і в реальному житті (підтвердження — в його інстаграмі). На початку це була спотворена версія фрази «let’s get it», такого собі гедоністичного вигуку волі, молодості, жаги життя. А що ще кричати, коли ти один з найуспішніших реп-дебютантів 2017-го року, тобі від руки пишуть листи з подяками за спасіння реп-музики, а поряд — вірні брати та густий конопляний туман у вашій тачці? Еsketit!

Кажуть, що «esketit» раніше, ще у 2012-му році, почав використовувати Lil Jay (пруф — у його зневажливому посланні хайпоголікові Chief Keef), але своєї справжньої слави на території пост-СНД фраза набула в перекладі одіозного репера Face. Саме він та його постмодерновий реп заклали «ещкєрє» у повсякденний лексикон школярів, а ті розмили фразу до абсолютної нісенітниці, яка тепер може означати що завгодно («повний ещкєрє», наприклад). Правда, на початку року Face встиг відректися від «ещкєрє» і зазначив, що надалі бажає виховувати молодь у більш правильному напрямку.

2

«Брряя»/
«Гррряяя»

Коріння цього агресивного вигуку закладено в граймі, вкрай технічному за виконанням жанрі, де «брряяя» виступає чимось на кшталт підсилювача смаку. Якщо викрикнути це слово і протягнути його голосом, це, по-перше, акцентує увагу на попередніх фразах, а по-друге, дає змогу граймерам перевести подих (вони зазвичай читають на космічних швидкостях). До нас «брряя» завітало через віконце Оксімірона, який став успішним у великій мірі завдяки грайму.

5

«Скр-скр»

Перший по-справжньому великий хіт Pharaoh — Black Siemens протягнув у мейнстрім естетику клауд-репу: парадоксальні образи та рими, натяки, дим та «скр-скр», вербалізація звуку, який може нагадувати вам усе, що завгодно, — і будь-яке трактування буде правильним. Чи то сніг під ногами, чи сухий скрегіт шин новенької тачки, чи піднесений настрій після вживання речовин.

4

Демонічне «ааа-ооо»

Вигук ASAP Rocky. Символізує затяжну гулянку, на яку перетворилось його життя в 2012-му році після підписання контракту з глобальним лейблом Sony. Обробляється у будь-якому аудіоредакторі, але дуже личить загальному стилю ASAP‘а: сповільнене сприйняття реальності, туман несвідомого, «інші голоси». Спробуйте зависнути як він, вам і не таке почується.

5

«Як»

Навряд SchoolboyQ бачив живого (чи й неживого) яка, та, певно, не копіює звук гусей. Його фірмовий звуковий підпис на треках («yawk yawk yawk») — скоріше, емуляція пострілів з вогнепальної зброї. Але тут вкрай важливий контекст використання. Наприклад, у цій композиції репера Ab-Soul релігійний образ стигмат стоїть поряд із «yawk yawk yawk» і таким чином відтворює певне роздоріжжя життєвого шляху: вступити в банду та займатися нелегальними справами чи уникати такого життя.

6

«Пау-пау»

Візитівка Waka Flocka Flame, ще один різновид звукового відтворення вогнепальної зброї. Можливо, у реперів це влаштовано на рівні ДНК: якийсь метафізичний gun, що супроводжує їх впродовж життя. Адже Waka, на відміну від SchoolboyQ, відтворює або якусь малокаліберну зброю, або зброю із глушником — і це все звучить як «пау-пау-пау», як постріл, але м’якше.

7

«Бенг-бенг»

 

Уявіть: ви тримаєте в руках велетенську «пушку». Магнум чи револьвер Colt Anaconda. Чи зможете скористатись нею у критичний момент? А зможете потім забути, яка сильна віддача в руку та звук пострілу? Репери, вочевидь, як і більшість музикантів, використовують музику як своєрідну психотерапію, і саме тому генерують так багато едлібів, присвячених зброї. Chief Keef не стоїть осторонь — в його треках можна почути класичний bang bang bang, який видає в ньому чиказького традиціоналіста.

8

«Е-рон-дон-дон»

І створив Бог едліби. І на початку був Lil John, і його «е-рон-дон-дон» ми ввібрали з молоком матері (у першій частині Need for Speed: Underground). Він, можна сказати, зробив собі кар’єру на вигуках «yeah», «what», «okay», які вимовляє з південною нетерплячкою і пасивною агресією. Ці нісенітниці можуть бути єдиним звуковим проявом Lil John у треку, але вони — його своєрідна печатка, знак якості. До всього, нерідко він ставить цей «what»/«okay»-знак на пісні, які сам і спродюсував. Навіщо йому читати куплет, якщо він із самого початку відчуває хітовість сингла, і розуміє, що навіть «yeah» в такому випадку буде фішкою, допоможе треку набути популярності рівня успішного мему?

9

«Thot thot»

Сленгове слово, а точніше — ціла абревіатура, яка містить в собі фразу «thirsty ho over there», тобто «бачу жіночку, спраглу до плотських утіх». «Thot thot» полюбляють використовувати репери Migos, яких дехто (Дональд Гловер ака Childish Gambino) вважає новими The Beatles. У такий спосіб репери не просто ображають абстрактних дівчат, а малюють художній образ легковажної хтивої особи. І «thot thot thot» у цьому випадку співзвучна з «dot dot dot» (dot — з англ. «крапка»), крапками, якими можна як завгодно заповнювати порожнечу образу-дівчини з пісень Migos.

P.S.
Отже, ви тепер знаєте, що таке едліби та як їх використовують. Давайте закріпимо: